1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a dev yatırım
Diyarbakır'a dev yatırım

Diyarbakır'a dev yatırım

Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi ile Multi Development Türkiye ortaklığında Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde "Forum Diyarbakır" inşa edilecek, Form Diyarbakır AVM'de bin 500 kişi istihdam edilecek.

A+A-

Multi Development Türkiye CEO'su Hulusi Belgü ile Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altındağ Diyarbakır'da düzenledikleri basın toplantısında yapacakları ortak yatırım hakkında bilgi verdi. Forum Diyarbakır projesi, bugüne kadar ülke genelinde önemli yatırımlara imza atan Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat şirketinin yüzde 50 ortaklığıyla hayata geçecek.

Belgü, Türkiye genelinde 9 ayrı şehirde 10 'Forum' alışveriş merkeziyle hizmet verdiklerini belirterek, 4'ü inşaat, 2'si geliştirme aşamasında olan 6 alışveriş merkezi için de çalışmaların devam ettiğini söyledi. Diyarbakır ekonomisi ve sosyal hayatı için son derece önemli bir yatırıma imza attıklarını vurgulayan Belgü, "Günümüzün yaşam standartlarında alışveriş merkezleri artık bir ihtiyaç halini aldı" dedi.

Belgü, yatırımın hayata geçirilmesine yönelik görüşmelere yaklaşık 8 ay önce başladıklarını, yatırım yapma kararı aldıklarında daha çözüm sürecinin başlamadığını ifade ederek, "Tabii ki böyle bir sürecin yaşanması her şeyin sulh, barış içinde gitmesi bizim en büyük dileğimiz. Bizim gibi birçok yabancı yatırımcıyı daha çok cesaretlendirecektir. Biz süreçten önce konuşmaya başladık, iyi de oldu. Tam da zamanında inşaata başlıyoruz. İnşallah burada daha çok yatırımcıyı görürüz" dedi.

Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altındağ ise bugüne kadar başta inşaat ve turizm alanında olmak üzere uluslararası standartta projeler hayata geçirdiklerini söyledi. Altındağ şunları söyledi: "Ülkemizde alışveriş merkezi sektörünün lideri Multi Development Türkiye ile Diyarbakır'a son derece modern ve ekonomik anlamda katma değer yaratacak bir projeyi kazandırmak için yola çıktık. Türkiye'nin ve Diyarbakır'ın hedeflerinin büyümesine katkı yapmaktan dolayı gururluyuz."

Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi ile Multi Development Türkiye ortaklığında Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde "Forum Diyarbakır" inşa edilecek. Forum Diyarbakır projesi, bugüne kadar ülke genelinde önemli yatırımlara imza atan Altındağ Şirketler grubu tarafından yüzde 50 ortaklıkla hayata geçirilecek. Multi Development Türkiye CEO'su Hulusi Belgü, "Yaklaşık 110 milyon avroluk bir yatırım olan 'Forum Diyarbakır, 2014 Eylül ayında kapılarını açtığında bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak" dedi.

Dedeman Otel'de projenin tanıtımıyla ilgili düzenlenen basın toplantısına, Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altındağ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Metin Altındağ ve Multi Development Türkiye CEO'su Hulusi Belgü ile diğer yetkililer katıldı. Toplantıda, Form diyarbakır projesi hakkında  ilk olarak Belgü bilgi verdi. Belgü, "Forum Diyarbakır" projesinin bugüne kadar bölgede önemli yatırımlara imza atan Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi'nin yüzde 50 ortaklığıyla hayata geçeceğini söyledi.

EYLÜL 2014'TE HİZMETE GİRECEK

Geliştirdiği ve aynı zamanda yönetimini üstlendiği, Türkiye genelinde 9 ayrı kentteki 10 'Forum' alışveriş merkeziyle hizmet veren Multi Development Türkiye, 4'ü inşaat, 2'si geliştirme aşamasında olan 6 alışveriş merkezi için de çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Bu projelerden biri olan Forum Diyarbakır'ın temelini önümüzdeki günlerde atmaya hazırlanan Multi Development Türkiye, 2014 yılında devreye alacağı projeyle yaklaşık 1.500 kişiye iş imkânı yaratacak. 

110 MİLYON AVROLUK BİR PROJE

Belgü, projenin, çok uluslu bir şirketin bölgede yaptığı ilk büyük yatırım olduğuna dikkati çekerek, "Şimdiye kadar 25 milyon avro harcanmıştır. Tamamlandığında ise yaklaşık 110 milyon avroluk bir yatırım olacaktır. Forum Diyarbakır, 2014 Eylül ayında kapılarını açtığında bin 500 kişiye iş imkanı yaratacak" dedi. Forumlarla insanlara sadece alışveriş yapacakları bir mekan sunmanın ötesinde bulundukları kentin ve hatta bölgenin yeniden canlanmasında önemli bir işlev üstlendiklerini belirten Belgü, şöyle konuştu:

DİYARBAKIRLILARLA KONUŞTUK

"Projemizin başlangıç aşamasında Diyarbakırlılarla konuşup hayallerini sorduk. Büyük bir çoğunluğu, işsizliğin yoğun olarak yaşandığı kentte, böyle bir yatırımın olmasının önemli bir gelişme sağlayacağını söyledi. Gençler ise iş imkanının yanı sıra yaratılacak sosyal bir ortamın onlar için çok büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Biz de Diyarbakır'ın kültürel ve sosyal gelişimine, ekonomisine katkı sağlayacak bir proje için kenti ve insanlarını tanıyan bir iş ortağıyla birlikte harekete geçtik.

YERLİ YABANCI 140 MARKA YER ALACAK

54 bin metrekare kiralanabilir alan içerisinde, hipermarket, yapı market, sinema kompleksi, restoranlar, kafeler, yerli yabancı markalardan oluşan 140 mağazayla Diyarbakırlılara ve çevredeki illere hizmet vereceğiz. Yaklaşık bin 500 kişiye istihdam yaratacak ve aileleriyle birlikte düşündüğümüz zaman 10 bine yakın kişinin yaşamına dokunacağız. Projemizin çok önemli bir özelliği de çok uluslu bir firmanın bölgede hayata geçireceği ilk büyük yatırım olmasıdır."

HER ŞEYİN SULH, BARIŞ İÇİNDE GİTMESİ

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Belgü, görüşmelere yaklaşık 8 ay önce başladıklarını, yatırım yapma kararı aldıklarında daha çözüm sürecinin başlamadığını ifade ederek, "Tabii ki böyle bir sürecin yaşanması her şeyin sulh, barış içinde gitmesi bizim en büyük dileğimiz. Bizim gibi birçok yabancı yatırımcıyı daha çok cesaretlendirecektir. Biz süreçten önce konuşmaya başladık, iyi de oldu. Tam da zamanında inşaata başlıyoruz. İnşallah burada daha çok yatırımcıyı görürüz" dedi.

DİYARBAKIR'IN MİMARI YAPISI ÖNE ÇIKACAK

Forumu inşa ederken Diyarbakır mimarisini göz önünde tutacaklarını vurgulayan Belgü, "Ticaret olarak Diyarbakır beklentilerimizi karşılayacak büyük bir şehir. Buranın ciddi bir ekonomisi var. Ciddi bir geçmişi ve ciddi bir geleceği var. İnşaat yapısında Diyarbakır ile ilgili kullanabileceğimiz ne varsa forumun her yerinde Diyarbakır motiflerini, taşlarını modern teknolojiyle birleştirip kullanacağız. Her yerinde Diyarbakır'dan izler göreceksiniz" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE ARTIK YATIRIMCI GÜVENDE

Daha önce de Forum Diyarbakır'ı inşa etme girişimlerinin olduğunu fakat 2008 yılında ekonomik krizden dolayı ertelemek zorunda kaldıklarını ifade eden Belgü, konuşmasını şöyle tamamladı: "Türkiye bu krizden çok az sıyrıklarla kurtuldu. Türkiye, Brezilya, Çin ve Hindistan bu 4 ülke şu an daha dik ayakta görünüyor. Fakat bizim 14 Avrupa ülkesinde yatırımımız var. O dönemde oraları toparlamak için biraz vakte ihtiyacımız vardı. Kriz döneminde Gaziantep'tekini yarıda bırakmıştık, ancak geçen yıl bu inşaata tekrar devam ettik. Bir de eskiden hep dışardan kredi kullanırdık ama şimdi Türkiye'den, Türkiye'deki bankalardan kredi kullanmaya başladık."

ALTINDAĞ ŞİRKETLER GRUBUNUN DESTEĞİ

Altındağ Gayrimenkul Yatırım Geliştirme İnşaat Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Altındağ ise, yüzde 50 ortaklıkla bu inşaatı yapacaklarını belirterek, "Bu büyüklükte ilk defa yabancı bir ortakla ortaklık kuruluyor. Gece gündüz çalışıp Forum Diyarbakır'ı 25 Eylül 2014'e yetiştirmeye çalışacağız. Altındağ İnşaat, bugüne kadar başta inşaat ve turizm alanında olmak üzere uluslararası standartta gerçekleştirdiği projelerle Türkiye'nin yüzünü ağartan firmalardan biridir. Birçok resmi kuruluşa büyük bir başarıyla inşaat ve altyapı çalışması gerçekleştirerek teslim etmiş bulunuyoruz.

TÜRKİYE VE DİYARBAKIRIN GELİŞMESİ

Değişen ve artan ihtiyaçlarla, kendimize sürekli yeni fırsatlar yaratmanın peşinde koşuyoruz. Forum Diyarbakır projesini de bu kapsamda değerlendiriyoruz. Ülkemizde alışveriş merkezi sektörünün lideri Multi Development Türkiye ile Diyarbakır'a son derece modern ve ekonomik anlamda katma değer yaratacak bir projeyi kazandırmak için yola çıktık. Daima iş üreten bir grup şirketi olarak, Türkiye'nin ve Diyarbakır'ın hedeflerinin büyümesine katkı yapmaktan dolayı gururluyuz.”

Forum Diyarbakır'ın, farklı mimari yapısı, seçkin yerli-yabancı marka karması, sosyal, kültürel aktiviteleri ve eğlence dolu etkinlikleriyle kentin yeni çekim merkezi olması hedefleniyor.

Toplantıda ayrıca, "Forum Diyarbakır" ile ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlar ve forumun simülasyonu sinevizyonla gösterildi.

HABERE YORUM KAT