1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a dev kültür yatırımı
Diyarbakır'a dev kültür yatırımı

Diyarbakır'a dev kültür yatırımı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nce, 21 dönüm arazi üzerine kurulacak olan Kültür ve Kongre Merkezi'nin yapımına başlandı.

A+A-

Merkezde 2 bin kişilik konferans salonu ve 600'er seyirci kapasiteli 3 tiyatro salonu ve sinema salonlarının olacağını belirten Kültür Daire Başkanı Muharrem Cebe, merkezdeki tüm kültürel ve sanatsal etkinlik ve çalışmaları Kürtçe yapacaklarını söyledi


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan Kültür ve Kongre Merkezi'nin yapımına başlandı. Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Muharrem Cebe, Yenişehir İlçesi'nde bulunan ve Zirai Donatım Kurumu'nun boşaltılan 21 dönümlük alana yapılan Kültür Merkezi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

8 bin yıllık bir tarihe sahip olan Diyarbakır'ın bu tarihle yoğrulmuş bir bilince sahip olduğunu belirten Cebe, "Bu kent her ne kadar ticari yönde gelişmeye adaysa, bir o kadar da bir kültür sanat şehri olmaya adaydır. Biz de tarihi ve kültürel yönüyle kentin gelişimine katkı sunacak projeleri imkanlarımız ölçüsünde hayata geçiriyoruz. Buna paralel olarak yürüttüğümüz çalışmalar çerçevesinde kentteki kültürel değerleri ortaya çıkarmak ve Diyarbakır'ı Ortadoğu'nun tarih ve kültür başkenti yapmak amacındayız" dedi.

GİZLİ SİNERJİYİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ
Bölgedeki çatışmalı ortam yüzünden turizm kaynaklarının hayata geçirilemediğine dikkat çeken Cebe, şunlar söyledi:

"Biz bölgede zaten var olan bu gizli sinerjiyi ortaya çıkarmak hedefindeyiz. Gerek tarihi surların tanıtımına katkı sunmak, gerekse kentin diğer tarihi değerleriyle ilgili tüm çalışmaların içinde yer alıyoruz. Kentin tanıtımına katkı sunacak ve turizmi geliştirecek birçok çalışmaya imza attık. Bastığımız broşürler ve kentin üç ayrı noktasına kurduğumuz Turizm Danışma Büroları ile kente gelen yerli ve yabancı turistlere profesyonel çalışanlarla yardımcı oluyoruz. Cemil Paşa Konağı'nda yaptığımız restorasyon çalışmalar ve Surp Gragos, Meryem Ana Süryani bölümleri ile ilgili yaptığımız çalışmalar devam ediyoruz."

ÇALIŞMALARIMIZI KÜRTÇE YAPACAĞIZ
Kentin tarihi ve turistik değerlerini öne çıkaran çalışmalara devam ederken, önemli bir eksiklik olan Kültür ve Kongre Merkezi'nin de yapımına başladıklarını ifade eden Cebe, şunları kaydetti:

"Mart ayında ihalesi sonuçlanan ve yaklaşık maliyeti 49 milyon 548 bin lira olan ihaleyi 36 milyon 50 bin lira teklif ile Medos İnşaat firması kazandı. Firma ile 21 Ağustos tarihinde sözleşme imzalandı ve yapım çalışmalarına geçtiğimiz günlerde başlandı. Merkezde, 2 bin kişinin toplantı yapabileceği bir konferans salonumuz, 600 seyirci kapasiteli 3 adet tiyatro ve sinema salonları olacak. Merkezde büyük bir kütüphanemiz, Kapalı otoparkı, fuayesi, sineması, çok amaçlı salonu, müzik stüdyosu, enstrüman yapma atölyesi, dans atölyesi, kurgu odası, profesyonel gösterilere uygun tiyatro salonu ve bunlara ait bölümler önemli bir etkinlik merkezi olmaya aday bir yapı. Geleceğin tiyatrocularını, sanatçılarını en son teknolojiyle donatılan bu bölümlerde yetiştireceğiz. Tüm kültürel ve sanatsal etkinlik ve çalışmalarımızı da Kürtçe olarak gerçekleştireceğiz."

KENTİN MERKEZİNDE OLMASI ÖNEMLİ
Böyle bir merkezin Diyarbakır'ın merkezi sayılan bir yerde kurulacağını vurgulayan Cebe, "Herkesin kolayca ulaşabileceği bir yerde olması önemli. Ulaşım sorunu yok. Kent merkezinden yürüyerek de gelinebilecek bir yerde olması önemli" diye konuştu.

CANLI BİR BİNA OLACAK
Kültür ve Kongre Merkezi'nin canlı bir bina olacağını da dikkat çeken Cebe, "Bir yandan kongre yapılırken, öte yandan koridorda saz, keman ya da çello çalınacak, provalar yapılacak. Yani canlı bir bina olacak. Avrupa'da bulunan bu gibi merkezlerdeki hava soğuk. Bizim merkezimiz hem canlı hem de sıcak bir mekan olacak" dedi.

KENTİN EKONOMİSİNE KATKI SUNACAK
Yapımı devam eden Kültür ve Kongre Merkezi'nin kentin ekonomisine de katkı sunacağını belirten Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Muharrem Cebe, "Merkez açıldıktan sonra çevresine de ekonomik anlamda sinerji sağlayacak. Çevresinde bulunan oteller, lokantalar ve birçok alana ekonomik katkı sunacak. Örneğin bu ay içinde Kürdistan Tıp Kongresi Batman'da yapıldı. Diyarbakır'da yapılabilirdi bu kongre." Cebe, son olarak merkezin 2014 yılı sonlarında tamamlanarak hizmete gireceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT