1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a çifte standart
Diyarbakır'a çifte standart

Diyarbakır'a çifte standart

Türkiye'de sadece Diyarbakır Havaalanı'nda yapılan GBT uygulaması, “Çözüm Süreci” ile birlikte imajı düzeltilmeye çalışılan kentte, tepkilere neden oluyor.

A+A-

GBT uygulamasının suçluları yakalamak için yapıldığı ve bu yolla yaklaşık 89 uyuşturucu suçlusunun yakalandığı belirtilirken, uygulamanın sadece Diyarbakır'da yapılması “suçlular sadece burada mı var?” sorusunu akıllara getiriyor. Yurttaşlar ve turizm odaklı sivil toplum örgütleri tepkilerini şöyle dile getiriyor: “Bu uygulama ya tüm havaalanlarında yapılmalı ya da sadece Diyarbakır havaalanında yapılmamalı. Çünkü sadece burada yapılması akıllara soru işaretleri getiriyor…”

Diyarbakır Havaalanı'nda çifte standart uygulanıyor. Türkiye'de sadece Diyarbakır Havaalanı'nda Genel Bilgi Toplama (GBT) uygulaması yapılırken, bu durum “Çözüm Süreci” ile birlikte turizm açısından olumlu bir atmosfer yakalayan kenttin imajını olumsuz yönde etkiliyor.

Edinilen bilgilere göre, uygulamanın suçluları yakalamak amacıyla yapıldığı belirtiliyor ve bu çerçevede 89 uyuşturucu suçlusunun yakalandığına dikkat çekiliyor. Ancak uygulamanın sadece Diyarbakır'da yapılması, “Suçlular sadece burada mı var?” sorusunu akıllara getiriyor. Bu uygulama, hem yurttaşların hem de turizm odaklı sivil toplum örgütlerinin tepkilerine neden oluyor.

Mezopotamya Genç Turizmciler Derneği Başkanı Serkan Barut, bölgede ve Diyarbakır'da turizm faaliyetlerinin en önemli belirleyicisi olan insanların en temel ihtiyaçlarının başında güvenlik gereksiniminin geldiğini belirterek, “Bu yüzden havaalanında farklı bir uygulamaya geçilmiştir. GBT'de sadece suç kayıtları bulunur. Herhangi bir otele gittiğiniz de veya tesiste konakladığınızda sizden nüfus cüzdanı istenir. Bunun sebebi nüfus cüzdanınızın GBT'ye alınacak olmasıdır. Emniyet bu yolla fişlediği insanları zaten kontrol altında tutmaktadır. Bu nedenle Diyarbakır'a gelen ziyaretçiler ve giden kişilerin her zaman suçlu arar gibi kendilerinin GBT'sine bakılmasını doğru karşılamayacaktır. Tabi ki GBT uygulaması neye istinaden çıktığını az çok bilmekteyiz. 10 Nisan 2007'de uyuşturucu ticareti nedeniyle iki yıl aranan M.G. adlı hava korsanının Diyarbakır-İstanbul seferini yapan bir uçağı kaçırmasından ders çıkartılarak bu sisteme geçildi. Ancak bu uygulamanın sadece Diyarbakır'da yapılması çifte standart olmaktadır” dedi.

Dünyada GBT tarzı uygulamaların kamuoyu tarafından şiddetle reddedildiği bir dönemde böyle bir uygulamanın gereksiz olduğuna işaret eden Barut, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eski bakan Abdüllatif Şener'in ve hemen hemen bütün anayasa hukuku profesörlerinin ifade ettiği gibi 'Hukuk devletinde GBT diye bir şey olamaz…' Türkiye Cumhuriyeti olarak eğer bizde kendimize hukuk devletiyiz diyorsak bir an evvel bunun gereğini yapıp bu ayıptan kurtulmalıyız. Düşünebiliyor musunuz, kendi ülkenizde seyahat ediyorsunuz ve uçağa binebilmek için 'aranmadığınızı' kanıtlamak zorundasınız.  Bu uygulama anayasanın eşitlik ilkesine ve seyahat özgürlüğüne aykırı olduğu gibi uluslararası insan haklarına da aykırı bir durumdur. Turistik faaliyetler için de kötü bir uygulamadır. Emniyet Genel Müdürlüğü hangi gerekçelerle bu ilkel kararı aldı ve uyguluyor bunu hemen açıklamak zorunda. GBT adı verilen ve vatandaşları aranmadığı konusunda ispata davet eden bu uygulama aynı zamanda devletin de aczidir. En ileri teknolojileri kullanarak suçluyu arama ve bulma konusunda artık uzmanlaştığını sandığımız Emniyet Genel Müdürlüğü meğer böyle tesadüf yöntemleriyle suçlu arıyormuş, ortaya bu çıkıyor.Hem gelen ziyaretçileri hem insanı kendi memleketinden soğutmaya kimsenin hakkı olamaz.”

 “Çifte standart”

Sürekli uçuş yaptığını ancak GBT uygulamasına sadece Diyarbakır'da rastladığını belirten yolculardan Mehmet Şahin Taş, “İstanbul'dan ailemi ziyaret etmek için Diyarbakır'a geldim. Sabiha Gökçen Havaalanı'ndan Diyarbakır'a uçtum. Orada böyle bir uygulamaya rastlamadım. Ancak geri dönüş için Diyarbakır Havaalanı'na geldiğimde GBT uygulaması yapmaları dikkatimi çekti. Bu çifte standarttan başka bir şey değildir” dedi.

“Her kentte suçlu var”

Havayoluyla sürekli Ankara ve İzmir'e gidip geldiğine dikkat çeken Halim Göletli ise, “Ne İzmir ne de Ankara'da böyle bir uygulama yok. Diyarbakır'da da daha önce bu uygulamaya rastlamamıştım. Ancak süreç ile birlikte daha duyarlı olunması gereken bir dönemde böyle bir uygulama yapılması manidardır. Bu durum kente ilk defa gelmiş olanların da dikkatini çekiyordur ve olumsuz bir düşünce yaratıyordur. Bu uygulama eğer suçluları yakalamak için yapılıyorsa tüm havaalanlarında yapılmalı. Ya da diğer illerde olduğu gibi Diyarbakır'da da yapılmamalı. Suçlu sadece Diyarbakır'da yok. Her kentte suçlu var” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT