1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Diyarbakır'a böyle bir üniversite kurulması beni heyecanlandırdı
Diyarbakır'a böyle bir üniversite kurulması beni heyecanlandırdı

Diyarbakır'a böyle bir üniversite kurulması beni heyecanlandırdı

TBMM Genel Kurulu'nda, Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilat Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı onaylandı. Bu kapsamda Diyarbakır'da Selahattin Eyyübi Vakıf Üniversitesi adıyla bir üniversite kurulacak.

A+A-

 

Tasarının Genel Kurulda görüşmesi sırasında bir konuşma yapan Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz tasarının kabul edilmesi ve Diyarbakır'a böyle bir üniversitenin kurulmasının kendisini heyecanlandırdığını söyledi.
 
Bir Diyarbakırlı olarak mutlu olduğunu da sözlerine ekleyen Beyaz , “Bugün AK Parti Diyarbakır milletvekili olarak huzurunuzda bulunurken aslını isterseniz, bir Diyarbekirli olarak hem çok heyecanlıyım hemde çok mutluyum. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Diyarbakır'ın ikinci üniversitesini kurmak için görüşmelere başladık.
 
Diyarbakırımız için, gençlerimiz için, çocuklarımız için, memleketimiz için, Türkiye'miz için şimdiden hayırlı olsun. Diyarbakır'da 1966'da eğitim hayatına başlayarak 1974'te kuruluşunu tamamlayan Dicle Üniversitesi bünyesinde 13 fakülte, 5 yüksekokulu, 8 meslek yüksek okulu ve 4 enstitü ve 18 araştırma merkezi ile 24 bin öğrenciye modern ve çağdaş eğitim olanakları sunmaktadır. Aradan geçen 45 yıldan sonra İhtiyat, Eğitim, Varlık, Kültür ve Sağlık Vakfı Diyarbakır'da Selahattin Eyyubi Üniversitesi adıyla bir vakıf üniversitesi kurulmasına karar vermiş ve bu konuda hazırladıkları başvuru dosyasını 2011 tarihinde Yükseköğrenim Kurumu başkanına göndermiştir. 
 
Bu hayırlı işe gönül veren başta İhtiyat Vakfı olmak üzere ki burada bir parantez açmak istiyorum. 3 yıl önce kurulmuş bir vakıf 20 yıl önce değil, kendileri vakıf olarak sayın vekilimize gerekli cevapları verirler. Ama böyle hayırlı bir iş yapmak için çıkan vakıftaki insanlarında doğrusu kırılmalarını da istemiyorum. Bu anlamda bunu da belirtmek istiyorum. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde görüşmelere başlama aşamasına gelene kadar emeği geçen herkese bir Diyarbekirli olarak şükranlarımı sunuyorum” dedi.
 
Türkiye'de toplam 2 milyon 359 bin 655 üniversite öğrencisinin olduğunu ve bunun 205 bin 484'ünün vakıf üniversitelerinde okuduğunu sözlerine ekleyen Beyaz, “Türkiye'de 2011- 2012 eğitim öğretim yılında üniversitelerin açıköğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim lisans üstü ve tıpta ihtisas programlarında eğitim gören toplam 2 milyon 359 bin 655 öğrencinin 205 bin 484'ü yani yüzde 9'u vakıf üniversitelerinde eğitim öğretim görmektedir. Bu kanun sonucunda kurulacak vakıf üniversitesi Türkiye'nin genç nüfusunun talebini karşılaması hususunda katkı sağlayacaktır. 
 
2002 yılında 23 vakıf üniversitesi varken 2013'e geldiğimizde 65 vakıf üniversitesi ve 8 vakıf meslek yüksek okulu bulunmaktadır. Selahattin Eyyubi Üniversitesi Diyarbakır ve yakın çevresi için Cumhuriyet tarihinin yükseköğrenim alanındaki ilk özel yatırımıdır. Tıpkı adını aldığı Şarkın Sevgili Sultanı Büyük İslam Kumandanı Kudüs'ün Fatihi Selahattin Eyyubi gibi çocuklarımız ve gençlerimiz için kucaklayıcı birleştirici ve örnek bir üniversite olacaktır. Bu arada sayın Şandır'ın Kudüs'te bir Selahattin Eyyubi üniversitesi kurulması dileğine tüm kalbimle katılıyorum inşallah bunu hep birlikte gerçekleştiririz. Mezopotamya'nın kalbi Diyarbakır binlerce yıllık uygarlıklara ev sahipliği yapmış nice bilim adamları ve alimler yetiştirmiş kadim bir kenttir. 
 
Doğu'dan batıya öğretici kent kimliğiyle Anadolu'nun en eski ve ilk üniversitesi Mesudiye Medresesi Diyarbakır'da kurulmuştur. Diyarbakır Ulucami'nin kuzeyinde ve camiye bitişik olan Mesudiye Medresesi yapımı yazıtından öğrenildiğine göre 1998'de başlanmış ve 1223'te tamamlanmıştır. Bu medrese'de astronomi, tıp, fizik, matematik, biyoloji, kimya, ilahiyat, edebiyat ve felsefe gibi dersler öğretilmiştir. Şu anda da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Bugün sibernetin ve bilgisayarın ilk adımlarını attığı ve ilk robotu yapıp çalıştırdığı kabul edilen Ebu Liz El Ciziri o zamanlar Diyarbekir'e bağlı Cizre'de yaşadı ve Diyarbekir'de yaşadı.
 
Dünya bilim tarihi açısından çok önemli bir yerde olan bilimadamımız El Ciziri adınada inşallah bir
gün Diyarbakır'da hep birlikte bir üniversite kurarız. Hepinizi saygıyla selamlarken iktidarıyla muhalefetiyle sizlere şükranlarımızı sunuyor Biz Birlikte Türkiye'yiz diyerek Selahattin Eyyubi Üniversitesi'nin şimdiden memleketimize ve Türkiye'mize hayırlı olmasını Yüce Allah'tan diliyorum.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT