1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a 'Balkan-Anadolu Birliği' ziyareti
Diyarbakır'a 'Balkan-Anadolu Birliği' ziyareti

Diyarbakır'a 'Balkan-Anadolu Birliği' ziyareti

İzmir Balkan Anadolu Birliği Derneği üyeleri 'Çözüm sürecine' katkı sağlamak için Diyarbakır gezisi düzenledi.

A+A-

Derneğin 'Mostar'dan Malabadi'ye Gönül Bağı' adı verilen 2 günlük Diyarbakır gezisine Ak Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk, dernek başkanları, akademisyenler, iş damları ve çok sayıda dernek üyesi katıldı. AKP Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat ve Galip Ensarioğlu'nun eşlik ettiği gezi Diyarbakır Valiliği ziyareti ile başladı.

"HER AİLEDE GÖNÜL KIRIKLIĞI OLUR"

Diyarbakır Valiliği'ni ziyarette konuşan Galip Ensarioğlu, "Her zamandan fazla barış ve kardeşliğe ihtiyaç duyduk. Uzun yıllar aynı ülkede birbirimizi tanımadan yaşadık. Onun için daha sık gidip gelmeliyiz" dedi. Diğer Milletvekili Eronat ise, Milletvekili Rıfat Sait ve dernek yönetimine teşekkür etti. Eronat, "Nasıl et tırnaktan ayrılmazsa biz de ayrılamayız. Ufak tüfek sorunlar çözülebilir. Biz zaten buna 'çözüm süreci' diyoruz. Ben de evladını teröre kurban vermiş bir anneyim. Burada şehit anneleri adına da konuşuyorum. Askere giden çocuklarımız ölmesin. Artık insanlar dağlarda hayatını kaybetmesin. Bu geliş gidişler daha da artacaktır" diye konuştu.

"TAŞ YERİNDE AĞIRDIR"

İzmir'den gelen heyeti ağırlayan Vali Yardımcısı Zafer Engin de kamu yöneticileri için "Diyarbakır'a gelen ağlar, giden ağlar" denildiğini ifade ederek şöyle konuştu, "Bir algı sorunu var. Benim yeni gördüklerim oldu. Diyarbakır'da birçok tarihi mekanlar, bereketli topraklar, altyapı çalışmaları gördüm. Kentimiz 10 yılda ciddi göç aldı. Genç, çocuklarımızın topluma kazandırılması için çalışmalar yapıyoruz. Biz çalışmalarımızı yapıyoruz ama algı nedeniyle bunlar görünmüyor."
Balkan Anadolu Derneği Başkanı Ender Öztürk derneğe eş başkanlık sistemini getirdiklerini söyledi. Balkan kökenli ve Kürt kökenli kişilerin dernek başkanlığını yürüttüğünü söyleyen Öztürk, ziyaretin çözüm sürecine büyük katkı sağlayacağını söyledi.

OSMAN BAYDEMİR'E ZİYARET

Yaklaşık 50 kişilik heyet daha sonra Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i makamında ziyaret etti. Başkan Baydemir heyeti güller ile karşıladı.AKP İzmir Milletvekili Rıfat Sait, ülkede birlik ve beraberliğin, kardeşliğin bozulmaması gerektiğini söyledi. Balkanlar ve Ortadoğu arasında kardeşliğin zarar görmemesi için bir başlangıç yaptıklarını belirten Sait, "Ailesi 1956 yılında Kosova'dan gelmiş bir kişiyim. Çok çileler çektik. Anadolu bu dertlerimizi dinledi. Bu topraklar sorunların çözüm yeridir" dedi.

Türkiye'nin bir Balkan ülkesi, Diyarbakır'ın da bu nedenle Balktan şehri olduğunu belirten Rıfat Sait, "Diyarbakır ile kucaklaşalım istiyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur. Biz bu süreçte sorunların çözümü için samimiyiz. Başta sayın başbakanımız olmak üzere hepimiz bu yola baş koyduk" dedi.
Buraya gelmelerinin en önemli nedenlerinden birinin Çanakkale'de şehit olan Kürt ve Boşnakların da birlikte şehit düşmesi olduğunu belirten Sait, "Yine birlikte olmak istiyoruz. Kavgadan kimseye kâr çıkmaz. Buradaki arkadaşlarımız samimi duygular ile geldi. Evladı Fatihan olarak adlandırılan arkadaşlarımız ile yanınızdayız. Diyarbakır, İzmir bizim" diye konuştu.

BAYDEMİR: KARDEŞLER ARTIK BİRBİRİNİ VURMASIN

Başkan Osman Baydemir de büyük önem verdiği bu ziyaretlerin Doğu ile Batı'yı, Kuzey ile Güney'i birbirine bağlamasını dilediğini söyledi, "Birlikte yaşamaya vesile olsun, katkı sunsun istiyoruz" dedi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından itibaren sorunları olduğunu, yanlış kodlamalar nedeniyle bu sorunların büyüdüğünü vurgulayan Baydemir, "Bana sorarsanız kardeşler birbirini vurdu. Hakkarili bir annenin evlat acısı ya da İzmirli bir annenin evlat acısı. Bana göre hiçbiri arasında fark yok. Annelerin acısını yüreğimizde hissetme zamanı gelmiştir" dedi.

Umutların yitirilmemesi, halkın sürece dahil olması gerektiğini anlatan Baydemir, "Bundan sonra 'Benim adıma kimse kimseyi öldürmesin' demeliyiz. Siyaset sorun çözme mekanizmasıdır. Maalesef 70 yıldır sorun çözülmedi. Olumlu barışa bu toplumun götürülmesi mecburdur. İzmir ile Diyarbakır arasında barış köprüsü inşa etmek bir onurdur, görevdir. İzmir ile Diyarbakır ile arasında yapılan bu köprü Diyarbakır ile Trabzon, Yozgat arasında yapılması gerekir. Şırnak ile Antalya arasında da barış köprüsü inşa edilmelidir. Türkiye barışı sağladığında Ortadoğu'ya da barış gelecektir" diye konuştu.

Ziyarette Milletvekili Sait, Baydemir'e üzerinde Mostar ve Malabadi Köprüsü, çeşitli kültürleri temsil eden halk oyunları kıyafetlerinin olduğu tablo hediye etti. Başkan Baydemir de, Sait'e Diyarbakır Surları'nın temsili tablosunu verdi.

HEYETE SÜRPRİZ KONUK

Balkan Heyeti'nin uçağında yer alan Fatma Doğan, uçaktaki heyetin Diyarbakır'a barış sürecine kattı sağlamak amacıyla gittiğini öğrenmesiyle heyete dahil oldu. İki oğlunun PKK 'nın dağ kadrosunda olduğunu belirten Fatma Doğan, milletvekili Sait'e, "Bu durum bizi çok üzüyor. Artık evlatlarımız ölmesin. Sorunun çözümü için gerçekten samimi misiniz? Eğer gerçekten öyleyse ben de geziye katılım sağlamak istiyorum. Artık kan dursun istiyorum" dedi. Fatma Doğan, heyet ile birlikte Diyarbakır Valiliği ve Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti.

HABERE YORUM KAT