1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a atık pil kutuları dağıtılacak
Diyarbakır'a atık pil kutuları dağıtılacak

Diyarbakır'a atık pil kutuları dağıtılacak

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (TAP) ile birlikte Diyarbakır'da çevre ve halk sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan atık piller ile akülerin toplanması için okullara özel kutular dağıtacak. Bu am

A+A-

Cegerxwin Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Çevre Koruma Daire Başkanı Şahin Elhakan, Katı Atık Şube Müdürü Mehmet Ata, Çevre koruma Şube Müdürü Abdullah Aslan, Çevre Mühendisi Deniz Kıraç ile bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Taşınabilir Pil Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (TAP) uzmanları katıldı.

TAP eğitim sorumlusu kimya yüksek mühendisi Savaş Arna öğrencilere pil ve aküler hakkında bilgilendirme yaptı. Arna pillerin civa, kadmiyum, kurşun, çinko, lityum, kobalt gibi pek çok kimyasallardan oluştuğunu ve bunların doğrudan veya dolaylı olarak doğaya bırakıldığında hem çevre hem de halk sağlığı açısından büyük tehlikeler yarattığını söyledi. Ağır metallerin toprağa ve oradan da yer altı sularına karışabildiğini ve toprağı kullanılamaz hala getirdiğini bildiren Arna, ağır metallerin yarattığı su kirliliğinin ekosistemi olumsuz etkilediğini söyledi. Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında, nörolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları geldiğini anlatan Arna, pillerin içindeki maddelerin öldürücü boyutta olduğunu da bildirdi.

Proje kapsamında TAP'ın verdiği pil toplama kutuları Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından başta okullar olmak üzere mahalle muhtarlıklarına, eğlence yerlerine, halka açık merkezlere dağıtılacak.