1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’a askeri kuşatma!
Diyarbakır’a askeri kuşatma!

Diyarbakır’a askeri kuşatma!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı, Kent Ormanı’nın Jandarma Gene Komutanlığı'na devretmesi ile ilgili HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in soru önergesine verdiği cevapta kararın belediyeye danışılmadığını ve “Kamu yararı ve halkın konforu” için

A+A-

Diyarbakır’ın yüzde 10’unu kaplayan askeri alan giderek genişliyor.Diyarbakır’ın yüzde 10’unu kaplayan askeri alan giderek genişliyor.

Kent Ormanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 290 hektarlık parselini "atış alanı, mühimmat deposu ve lojman" yapılmak üzere Jandarma Gene Komutanlığı'na devretmesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı, HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in soru önergesine verdiği cevapta kararın belediyeye danışılmadığını ve “Kamu yararı ve halkın konforu” için alındığını savundu. Kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri, kentin dört bir tarafının kuşatıldığını söylüyor.
 
Diyarbakır'ın akciğerleri olan ve imar planında yeşil alan olarak belirlenen Kent Ormanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 290 hektarlık parselini "atış alanı, mühimmat deposu ve lojman" yapılmak üzere Jandarma Gene Komutanlığı'na devretmesi ile ilgili tartışmalar sürerken, yaşana n gelişmeler söz konusu alanda nasıl bir plana gidildiği de netleşti. Bakanlığın kararına karşı itirazda bulunan Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum örgütlerinin buna yönelik girişimleri sürüyor. Söz konusu konu ile ilgili HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir’in verdiği soru önergesine cevap veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Güldemet Sarı söz konusu alanla ilgili detaylı bilgi verdi.
 
Diyarbakır’ın yüzde 10’u askeri alan
 
Pir, Diyarbakır’daki yerel yönetimlerin görüşü alınmadan Kent Ormanı’nın 1/100.000’lik imar planında değişikliğe gidilerek Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce ’Kent Ormanı’ olarak planlanan 650 hektarlık yeşil alandaki 290 hektarın İl Jandarma Komutanlığı’na tahsis edildiği iddialarının yanıtlanmasını istedi. Askeri alanların Diyarbakır’ın yüzde 10’una tekabül ettiğine dikkati çeken Pir, bakanlığın onayladığı planı yine bakanlığın aceleyle iptal edip araziyi askeriyeye devretmesinin nedenlerinin açıklanmasını istedi.
 
‘Belediyenin görüşünü almadık’

Bakan Sarı, alana ilişkin Çevre Düzeni Planı değişikliğinin Diyarbakır Valiliği’nin talebi üzerine gerçekleştirildiğini bildirerek, konu milli güvenlikle ilgili olduğu için de Büyükşehir Belediyesi’nin görüşünün alınmadığını belirtti. Belediyenin alanın ’büyük kentsel açık yeşil alan’ olarak planlı olmasını gerekçe göstererek tahsise karşı çıktığını kaydeden Bakan Sarı, “Kamu yararı gözetilerek plan onayı yapılmıştır’’ dedi. Bakan Sarı, tahsisi şu gerekçelerle savundu: “Askeri alan olarak ve yeni kentsel yeşil alan olarak ayrılan alanlara ilişkin plan üzerindeki incelemelerde mevcut durumda fiilen her iki alanın da aktif kentsel yeşil alan olarak kullanılmadığı, boş ve atıl bir durumda olduğu tespit edilmiştir. Diğer yandan Çevre Düzeni Planı değişikliği ile kentin ihtiyaç duyacağı yeşil alan miktarında azalmaya neden olunmaması amacıyla da kentlinin erişiminde sorun oluşturmayacak konumda yeni bir kentsel yeşil alan da ayrılmıştır.’’
 
Konfor ve güvenlik içinmiş!

Alanın askeriyeye tahsisinin halkın konforunun en temel ve en asgari ilkesi olan bireylerin güvenlik ihtiyacının karşılanmasını amaçladığını savunan Bakan Sarı, “Çevre planı değişikliği yüksek düzeyde kamu yararı içermektedir. Diğer yandan yeni kentsel yeşil alan olarak ayrılan alanın kısmen Yer altı Su Kaynakları Koruma Alanı sınırları içerisinde kalması kısmen de bu alan için tampon niteliği taşıyacak bir konuma sahip olması Diyarbakır’ın yer altı su kaynaklarının da korunması açısından taşıdığı önem ile yine yüksek düzeyde kamu yararı içermektedir” görüşünü ile sürdü. Bakan Sarı “Karar tüm askeri alanları kapsamamaktadır. Söz konusu çevre düzeni planı değişikliği ile düzenlenen alan, askeri amaçlı kullanılacak bir alandır” dedi.
 
İçme sularının kirlenmesine sebep olacak
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, arazi mülkiyetini hazineden almak için büyük çaba göstermiş ve Nazım İmar Planı’nda kent ormanı olarak gösterilen alana, ağaç dikmeye başlamıştı. Talaytepe ile Mastfroştepe alanı kentte yaşayan halkın rahatlıkla gidebileceği, piknik yapabileceği, dinlenebileceği, yeşil alan olarak planlamıştı. Çevre Bakanlığı’nın 15 Ekim’de aldığı Adıyaman, Urfa, Diyarbakır planlama bölgesi 1/100 bin ölçekli çevre düzeni plan değişikliğindeki kararın ikinci kısmında da önemli değişiklikler var. Karara göre şu anda kentin su koruma havzasının bulunduğu alan, halk tarafından kullanılması mümkün bir yeşil alana dönüştürülecek. Alanın yeşil alan olarak düzenlenmesinde bir sorun yok ancak, halkın kullanımına açılması içme sularının kirlenmesine sebep olacak.
 
‘Kentin dört tarafı da kuşatılmış olacak’
 
Karara tepki gösteren Amed Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Özgür Köroğlu, Diyarbakır'da yeteri kadar yeşil alanın olmadığını belirterek, Kent Orman'ın kentin yeşil alan sorunun büyük bir bölümünün çözeceğini söylemişti. Alınan kararın insanların yaşama alanına bir saldırı olduğunu vurgulayan Köroğlu, "Şu anda Diyarbakır'ın üç tarafı da askeri alanla çevrilmiş durumda. Eğer Kent Ormanı da askeriyeye devredilirse kentin dört tarafı da kuşatılmış olacak. Zaten Diyarbakır 40 yıldır bir savaşın içinde ve savaşı yaşıyor. Söz konusu arazide devredilirse toplum bütünüyle baskı altına alınacak" dedi.

 

(Sertaç Kayar)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler