1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır'a 3 yeni HES inşa edilecek
Diyarbakır'a 3 yeni HES inşa edilecek

Diyarbakır'a 3 yeni HES inşa edilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile merkezi DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından, Dicle Nehri üzerine 3 yeni HES yapımı için çalışma başlatılmasına tepki gösteren İMO Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yapılması planlanan HES'lerin Diyarbakır'ın geleceği iç

A+A-

DİYARBAKIR'da yapımı süren Kulp ve Silvan Hidro Elektrik Santrali (HES) inşaatları sürerken, Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır'ın içinden geçen Dicle Nehri üzerine 3 yeni HES inşaatının yapımı için düğmeye basıldığı bildirildi.

Konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan İnşaat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Turan Kapan, yapılması planlanan HES'lerin Diyarbakır'ın geleceği için ciddi sorunlar oluşturacağını söyledi.

İyi niyetli olmadığını düşünüyoruz

Kapan, HES'lerin planlanan alanların içinde kalmasının kentin geleceği açısından büyük riskler teşkil edeceğini ifade ederek, “Bu tür küçük enerji üretim kapasitesine sahip tesislerin çevreye nasıl büyük zararlar verdiği daha önce birçok yerde yapılan tesislerden ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu olumsuz tablolara rağmen Diyarbakır'da üç yeni HES'in yapılmasının iyi niyetli olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Diyarbakır'ın geleceği tehlikede

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Dicle Vadisi Projesi ortada iken, hükümetin Dicle Vadisi ve Kent Ormanı'nı rezerv alanı ilan ederek imar açmasının yanlış olduğunu ve bu konuyla ilgili de rapor hazırladıklarını belirten Tapan, hukuki süreç başlatacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“HES'ler doğanın düşmanıdır. Böyle bir projenin hayata geçirilmesi Diyarbakır'ın geleceğini tehlikeye atmak anlamına gelir. Bu gibi kararlar alınırken neden kentin dinamiklerinin görüşleri dikkate alınmıyor. Nehirlerimiz kuruyacak, ekoloji bozulacak, burada yaşayan canlılar zarar görecek. Önümüzdeki günlerde hem Dicle Vadisi ile Kent Ormanı'nın imara açılmasıyla ilgili hem de yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrallari ile ilgili kamuoyunda bilinç yaratmaya yönelik çalışmalar yapacağız.”

2 yıl içinde tamamlanması planlanıyor

Kent merkezine 3 ile 30 kilometre arasındaki uzaklıkta bulunan mahalle ve köyler arasına inşa edilecek 3 HES için proje hazırlandı. Eser Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından projesi yapılan 3 barajdan, Yenişehir ilçesine bağlı Sarılı Köyü yakınında yapılması planlanan birinci barajın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu kabul edildi. 2 baraj için de ÇED raporlarının kabulü ardından, barajların 2 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.

HES'ler nerelerde yapılacak?

Yapılması düşünülen HES barajlarından birincisinin ana merkezi Yenişehir ilçesine bağlı Sarılı mahallesinde kurulacak. Bu baraj, İlbaş, Sivritepe ve Tanışık köyleri bölgeleri arasında yapılacak.

İkinci barajın ana merkezinin ise Diyarbakır-Silvan karayolu arasında bulunan eski köprüye yakın bölgeye inşa edilmesi planlanırken, alanın Feritköşk ve Dicle mahalleleri yakınlarına kadar uzanacağı bildirildi. Üçüncü barajın ise Sur ilçesine bağlı Bağıvar köyünden, Şükürlü, Ambar ve Sarıtoprak köyleri arasında inşa edileceği belirtildi.

Eser Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından projelendirilen 3 HES'ten, Yenişehir ilçesine bağlı Sarlı köyünde yapılması planlanan birincisinin ÇED raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildi. Diğer iki barajın da ÇED raporunun kabul edilmesi ardından, inşaatlara başlanacağı ve 2 yıl içinde bitirilmesi hedefleniyor.

123 milyon TL'ye malolacak

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü tarafından fizibilite raporu ihale edilen 3 barajdan Dicle-l Yenişehir ilçesine bağlı Sarılı Mahallesi ile Tanışık köyü arasında kurulacak. İletim uzunluğu 11.9 km olması planlanan barajın drenaj alanı ise 5.38 kilometre kare. Fizibilite raporu hazırlanan ve ÇED raporu kabul edilen barajın, proje maliyetinin 57 milyon 945 TL olması planlanıyor.

Dicle-ll adıyla yapılacak olan ikinci baraj, Diyarbakır-Silvan karayolu üzerinde bulunan eski köprüden başlayıp, Feritköşk ve Dicle mahalleleri alanında bulunan Fakülte Köprüsü'ne kadarlık bir alanı kapsayacak. Proje maliyetinin 65.163 milyon TL olması hesaplanan barajın drenaj alanı 5.65 km kare olarak belirlenirken, uzunluğunun ise 19.7 kilometre olması planlanıyor.

Dicle-lll adıyla yapılacak üçüncü baraj ise, Sur ilçesine bağlı Bağıvar köyü yakınlarından başlayıp, Şükürlü, Başaklı, Ambarlı köylerini kapsayacak.

Bu barajın proje maliyetinin 83.9 milyon TL olduğu hesaplanırken, drenaj alanının 7.55 kilometre kare, iletim yapı uzunluğunun ise 23.68 kilometre olması planlanıyor.

Dolgu gövdeli ve beton ağırlıklı olması tasarlanan 3 barajın ÇED raporlarının tamamlanması halinde 2 yıl içinde bitirilmesi planlanıyor. Dicle-l HES barajının ÇED raporunun kabulü ardından, Dicle-ll ve Dicle-lll barajlarının da ÇED raporlarının onanması ardından, baraj inşaatlarına başlanacak.

Diyarbakır kent merkezine yapılması planlanan 3 barajın tamamlanması ardından, Diyarbakır'dan geçen Dicle Nehrinin, İlbaş köyünden Ambar köyüne kadar olan alanı barajlarla kapatılmış olacak.

Dicle Nehri üzerinde halen Kralkızı, Batman ve Dicle barajları bulunurken, Hasenkeyf'i sular altında bırakacak Ilısu barajının yapımı ise devam ediyor. Aynı şekilde Diyarbakır'ın Kulp ve Silvan ilçelerinde ise iki ayrı HES inşaatı sürüyor.

HABERE YORUM KAT