1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır’a 19.3 milyar yatırım yapıldı
Diyarbakır’a 19.3 milyar yatırım yapıldı

Diyarbakır’a 19.3 milyar yatırım yapıldı

Diyarbakır’a gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, TKDK IPARD L yatırımlarının sözleşme imzalama törenine katıldı.

A+A-

Burada konuşan Arzu “Diyarbakır’daki kamu yatırımların toplamı 19.3 milyar. Bu yatırımların önemli bir kısmı sağlık, eğitim, altyapı ve enerji yatırımlarıdır” dedi.
 
Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Diyarbakır’a gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, TKDK IPARD L yatırımlarının sözleşme imzalama törenine katıldı. Bir otelde düzenlenen imza törenine Bakan Arzu’nun yanı sıra Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar, AK Parti Diyarbakır Milletvekili adayları Ebubekir Bal, Abdullah Atik ve Netice Arsalan ile çok sayıda davetli katıldı.


“Diyarbakır’ı eski günlere götüreceğiz”


Burada konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Arzu, halktan aldıkları güçle bugün çok güzel bir noktaya geldiklerini söyledi. Bakan Arzu, “İnşallah bölgemizde, ülkemizde coğrafyamızda yaşanan bu şiddet ortamı, terör ortamı, bu çatışmalı ortam bir an önce biter de biz de başladığımız bu yolculuğa daha hızlı bir şekilde devam ederiz. İnşallah el birliği ile yapacağımız çalışmalarla ilimize bölgemize getireceğimiz huzur ve istikrar ortamı ile Diyarbakır’ı hak ettiği yere eski günlere götüreceğiz” dedi.


Diyarbakır’da şu anda yapımı devam eden 4 adet 5 yıldızlı otel inşaatının olduğuna dikkat çeken bakan Arzu, şöyle dedi:


“Otellerde bile turizm potansiyeli yok”


“Ama Diyarbakır’da maalesef bitmiş otellerde bile turizm potansiyeli yok. Diyarbakır Surları UNESCO’ya dahil edildi. Diyarbakır ve Mardinlilerin söylediği, biz bölgeye 5 milyonun üzerinde turist beklerken bugün maalesef olaylar nedeni ile bırakın turistleri biz kendimiz ilimize bölgemize gidemiyoruz diye serzenişte bulundular. Bu sorunu birlik beraberlik içerisinde hep beraber çözeceğiz. Ben bölge insanına güveniyorum, bu konuda hükümetimiz de üzerine düşeni yapıyor, bundan sonra da yapacak. İnsanımızın huzur ve güvenliğini sağlamak adına ciddi adımlar atıyor, atılacak. Ama huzur ve güveni sağlarken, demokrasiden şeffaflıktan birlikte yaşama kültüründen ve insan haklarında da asla taviz vermeyeceğiz.”


“Son 10 yılda 19.3 milyar yatırım yapıldı”


Diyarbakır’a son 10 yılda 19.3 milyar liralık yatırımın yapıldığına vurgu yapan Bakan Arzu, “Bu süreç içerisinde, Diyarbakır’da neler yapıldı tekrar etmekte fayda var. Bu süreç içerisinde başta demokrasi ve insan hakları olmak üzere hükümetimiz tarafından birçok uygulama hayata geçti.

Olağanüstü halden çıktı, dille ilgili sorunlar ortadan kalktı. Yatırımlar konusunda ciddi ilerlemeler kaydettik. Son 10 yıl içerisinde Diyarbakır’daki kamu yatırımların toplamı 19.3 milyar. Bu yatırımların önemli bir kısmı sağlık, eğitim, altyapı ve enerji yatırımlarıdır” diye konuştu. Bakan Arzu ve beraberindekiler daha sonra yatırımcılara sözleşmelerini verdi. Bakan Arzu, TJK-Hipoterapi Merkezi’ni ziyaret ettikten sonra DSİ Kral Kızı-Dicle Cazibe Sulaması II. kısım şebeke yapımı temel atma törenine katıldı. Bakan Arzu daha sonra Diyarbakır Havalimanı yeni terminal binasında incelemelerde bulundu.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler