1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ziyareti çözüme katkı sunacak
Diyarbakır ziyareti çözüme katkı sunacak

Diyarbakır ziyareti çözüme katkı sunacak

IKBY Hükümeti Sözcüsü Dizayi, Başbakan Erdoğan ile Barzani'nin Diyarbakır'daki görüşmesinin çözüm sürecine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

A+A-
Diyarbakır'daki görüşme çözüm sürecine katkı sağlayacak
 
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümeti Sözcüsü Sefin Dizayi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'daki görüşmesine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Çok önemsediğimiz tarihi bir ziyaretti. Kürt halkının gözleri, bu ziyaretteydi. Sayın Barzani'nin Diyarbakır ziyareti, bölgede devam eden barış sürecine büyük katkı sağlayacaktır" diye konuştu.
 
Çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını arzuladıklarını dile getiren Dizayi, Mesut Barzani'nin Diyarbakır mesajının da bu yönde olduğunu vurguladı. Dizayi, süreç devam ederken bütün tarafların üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
 
"Tabi bazı sıkıntılar yaşanıyor. Ümit ediyoruz ki bu ziyaretten sonra süreç yeniden başlar. Türkiye, barış sürecine daha fazla önem vermeli ve sorunu tamamıyla çözüme kavuşturmalıdır. Aynı şekilde PKK da bu sürece destek olmalıdır. Barış sürecinin yakın zamanda daha sağlam ve daha somut bir noktaya varmasını ümit ediyoruz."
 
IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa da, "Barzani'nin Diyarbakır ziyareti, Türkiye ile Kürdistan arasında yeni bir dönemin başlangıcıdır. Bu ziyaret, kardeşliğin pekişmesi için tek yolun diyalog olduğunu bir kez daha teyit etti. Barzani'nin  Diyarbakır'da verdiği mesaj, çok net bir şekilde kardeşliğin ifadesidir" dedi. 
 
Mustafa, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın başlattığı çözüm sürecine desteklerinin tam olduğunu sözlerine ekledi.   

HABERE YORUM KAT