1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır yerli kavunları pazarda
Diyarbakır yerli kavunları pazarda

Diyarbakır yerli kavunları pazarda

DİYARBAKIR- Diyarbakır yerli kavunları pazara girdi. Yerli kavunlar kokusuyla tüketiciyi cezp ederken, pazara girmesiyle kiloyla satış yerine taneyle satışa bıraktı.

A+A-

Diyarbakır kavun yetiştiricileri tarafından yetiştirilen kavunlar pazara girdi. Kavunların pazara girmesiyle, daha önce kilogram hebasıyla satışı yapılan kavunlar artık tane olarak satılıyor. Büyüklüğüne göre, 2–3–4 TL'ye kadar çıkan yerli kavunların kokusu ise metrelerce mesafeden bile alınabiliyor.
 
Diyarbakır'ın Bismil, Çermik, Eğil ve Silvan ilçelerinde kavun üreticileri tarafından yetiştirilen kavunlar olgunlaşıp kıvama geldi. Yetiştiriciler tarafından semt pazarlarına getirilen yerli kavunlar, ithal ve sera kavunlarının pabucunu dama attı. Kokusu, tadı ve ekonomikliğiyle fark yaratan yerli kavunlar hem pazarcıyı hem de vatandaşı sevindirdi.
 
YETİŞTİRİCİLER KAVUNLARI DİREK PAZARA GETİRECEK
 
Kavun yetiştiricileri, özellikle yetiştirdikleri kavunlarını Diyarbakır Meyve/Sebze Hali'ndeki komisyonculara satmama kararı aldı. Komisyoncuların düşük fiyat ile satın aldığı kavunları piyasaya ise pahalı sattıklarını anlatan yetiştiriciler, “Komisyoncular oturdukları yerde bizden düşük rakama aldıkları bir traktör kavunu anında pazarcıya yüksek bir fiyata satıyor ve oturdukları yerde para kazanıyorlar. Bunun üstüne hale giriş çıkış için da para ödüyoruz. Birde araç kiralıyoruz. Hiç kazanamıyoruz. Ancak pazarcıya verdiğimizde bu kadar masrafımız olmadığı gibi vatandaşlarda daha ucuza yiyebiliyor” dedi.
 
YERLİ KAVUN HEM SATICIYI HEM TÜKETİCİYİ SEVİNDİRDİ
 
Bağlar’daki gezici semt pazarında tezgâh açan 22 yıllık pazarcı esnafı Kamil Tuğrul (46) yıllardır kavun-karpuz satıcılığı yaptığını belirterek, “Benim pazardaki ihtisasın karpuz ve kavun üzerinedir. Bizim kavunlarımız ve karpuzlarımız yeryüzündeki en iyilerdir. Temmuz ayında yerli kavunlarımızın çıkması bizleri ve vatandaşı da sevindirmiştir. Yerli kavun o kadar lezzetlidir ki ve kokusunu çok uzaktan bile alabilirsiniz. Zaten müşterilerimizi çeken kavunun bu eşsiz kokusudur. Biz direk ya tarladan ya da tarla sahibinden alıyoruz ve ucuza alıyoruz. Tabii ki vatandaşta ucuza yiyor. Pazarda artık yerli kavun çıktığı zaman kavunlar kiloyla değil, tane ile satılıyor. Biz sürümden kazanırken, vatandaşta ucuza lezzetli kavun yemenin keyfini çıkarıyor. Karpuzlarımızda çıkmaya başladı Karpuz ve kavun serinlik verdiği için sıcak yaz günlerinin en çok tüketilen meyvesi olacaktır” diye konuştu.
 
DİYARBAKIR MEŞHUR KARPUZUNUN OLGUNLAŞMASINI BEKLİYOR
 
Diyarbakır Bağlar'daki semt pazarlarında yerli kavun tanesi büyüklüğüne göre, 1–5 liradan başlayarak 3-4 liraya kadar satılıyor. Yerli kavun pazara iner inmez kısa süre içerisinde vatandaşlar tarafından tüketiliyor. Yerli kavuna kavuşan Diyarbakırlılar, yaklaşık bir buçuk iki ay boyunca yerli kavun tüketebilecek. Şu sıralar tarlada 4-5 kilo civarında çeken meşhur Diyarbakır karpuzu peyderpey pazara getirilirken, bazı tarlalarda da üreticiler karpuzlarının iyice olgunlaşmasını bekliyorlar.

HABERE YORUM KAT