1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır yeni havaalanını bekliyor
Diyarbakır yeni havaalanını bekliyor

Diyarbakır yeni havaalanını bekliyor

Türkiye'nin en yoğun havaalanlarından biri olan Diyarbakır Havaalanı'nda yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. 2012 yılının ilk 11 ayında 1 milyon 140 bin 156 kişinin seyahat ettiği havaalanında, bu sayı bu yılın aynı döneminde 1 milyon 632 bin 345'e yüksel

A+A-
Türkiye'nin en yoğun havaalanlarından biri olan Diyarbakır Havaalanı'nda yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. 2012 yılının ilk 11 ayında 1 milyon 140 bin 156 kişinin seyahat ettiği havaalanında, bu sayı bu yılın aynı döneminde 1 milyon 632 bin 345'e yükseldi. Yurttaşlar yolcu sayısının sürekli arttığı Diyarbakır'da havaalanının kapasiteyi karşılamaması nedeniyle zaman zaman sorunlar yaşandığını belirterek, yapımına başlanan yeni havaalanının bir an önce tamamlanmasını istedi.
 
İstanbul, Antalya, Ankara, İzmir, Muğla ve Adana'da bulunan havaalanlarının ardından Türkiye'nin en yoğun havaalanlarından biri olan Diyarbakır Havaalanı'nda yolcu sayısı her geçen yıl artıyor. Geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında 1 milyon 140 bin 156 kişinin seyahat ettiği havaalanında bu yıl söz konusu sayı 1 milyon 632 bin 345'e yükseldi. Yolcu sayısının yanı sıra Diyarbakır Havaalanı'ndan kalkan uçak sayısı da önceki yıla göre arttı. 2012'de 9 bin 936 uçağın kalktığı havaalanında bu yıl bu sayı 12 bin 723'e yükseldi.
 
Ancak bölgenin merkezi konumunda olan Diyarbakır'da yolcu ve uçuş sayısının artması havaalanının kentin ihtiyacını karşılama konusunda yetersiz olması nedeniyle bazı sorunları da beraberinde getirdi. Zaman zaman yığılmaların yaşandığı havaalanında uçuşların da sık sık rötarlı yapılması yolcuları çileden çıkardı. Yolcular, 87 bin metrekare üzerinde yapımına başlanan 5 milyon yolcu kapasiteli yeni havaalanının bir an önce tamamlanmasını istedi.
 
“Kentin imajına yakışmıyor”
 
Sık sık Diyarbakır Havaalanı'ndan seyahat ettiğini belirten yolculardan Serkan Taş, mevcut havaalanının hem kentin ihtiyacını karşılamadığını hem de kentin imajına yakışmadığını kaydederek, “Yeni havaalanı ile ilgili yapım çalışmalarının başladığını duyduk. Tek dileğimiz belirtildiği süre uzamadan tamamlanması. Çünkü artık mevcut liman ihtiyacı karşılama noktasında çok yetersiz kalıyor” dedi.
 
Çoğu zaman uçuşların rötarlı yapıldığını ifade eden yolculardan Sedat Durmaz ise, “İstanbul'da yaşıyorum. Sık sık Diyarbakır'a ailemi ziyarete geliyorum. Şu ana kadar İstanbul'dan Diyarbakır'a yaptığım uçuşlarda çok fazla rötarla karşılaşmadım. Ancak Diyarbakır'dan yaptığım uçuşların çoğunda rötar var. Bunun yanı sıra bazen yoğunluktan havaalanı ilçe otogarı görüntüsünü alıyor. Bu da Diyarbakır'ımıza yakışmıyor. Benim de temennim bir an önce Diyarbakır'a yakışan bir havaalanın yapılması” diye konuştu.
 

HABERE YORUM KAT