1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır yanıyor; 50 derece
Diyarbakır yanıyor; 50 derece

Diyarbakır yanıyor; 50 derece

DİYARBAKIR - Diyarbakır’da sıcaktan bunalan vatandaşlar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınan surlara sığınıyor. Kentte esnaflar ise sokak hayvanları için kaldırım köşelerine su bırakıyor.

A+A-

Termometrelerin 40 dereceyi gösterdiği, ancak hissedilen hava sıcaklığının 50 dereceyi bulduğu Diyarbakır’da, vatandaşlar sıcaktan kavruluyor. İmkanı olanların yazlıklara gittiği kentte, çalışanlar ya da maddi durumu tatile gitmeye uygun olmayan vatandaşlar, evlerinden çıkmamayı tercih ediyor. Dışarı çıkmak durumunda kalan vatandaşlar ise buldukları gölgelik alanlara akın ediyor.

Özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen surların diplerinde serinlemeye çalışan vatandaşlar, bir an önce hava sıcaklıklarının normale dönmesini bekliyor. 
Sıcaklardan sadece insanların değil, hayvanların da ciddi şekilde etkilendiği kentte, esnaflar kaldırım kenarlarına bıraktıkları kaplara sürekli su doldurarak, hayvanların susuz kalmamaları için çaba sarf ediyor.

“GÜNEŞ KAVURUYOR”
Ümit Elbey adlı vatandaş, hava sıcaklığının çok yüksek olması yüzünden sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Serinlemek için havuza gittim. Maalesef güneşin altında yandım. Güneş çok fazla etkiliyor, kavuruyor bizi. Gece serin olması gerekirken daha zorlanıyoruz, terliyoruz. Artık klimalarda çalışmıyor. Her gün duş almak zorundayız” dedi. 
Ahmet Yıldız ise, 49 yaşında olduğunu ve her yıl önceki yıla göre sıcaklıkların daha da artığını belirterek, mümkün olduğunca sokağa çıkmadığını dile getird

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler