1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ve Şırnak'ta kadınlar cinsel istismarı protesto etti
Diyarbakır ve Şırnak'ta kadınlar cinsel istismarı protesto etti

Diyarbakır ve Şırnak'ta kadınlar cinsel istismarı protesto etti

Diyarbakır Kadın Platformu, Bingöl'de 16 yaşındaki E.A.'nın aralarında askerlerin de bulunduğu 8 kişi tarafından cinsel istismara uğramasını İstasyon Meydanı'nda toplanarak gerçekleştirecekleri "gürültü eylemi" ile protesto etti.

A+A-

İstasyon Meydan'ında bir araya gelen kadınlar, "Kürdistan'da tecavüze geçit vermeyeceğiz" pankartı açarak, zılgıt ve düdük çalarak Sanat Sokağı'na yürüyüşe geçti. Yürüyüşe Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, DÖKH, Diyarbakır KESK Şubeler Platformu bileşenleri ve Diyarbakır'da bulunan kadın kurumlarının yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Yürüyüşe geçen kadınların önü kısa bir süre sonra polisler tarafından kesildi. Polisin barikatına rağmen yürüyüşlerinde ısrarcı olan kadınlar polisin tüm engellemelerine rağmen Sanat Sokağı'na kadar yürüdü. Sık sık "Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa", "Kadınlara değil tecavüze barikat", "Susma haykır tecavüze hayır" ve "Jin jiyan azadi" sloganları atılan yürüyüşte, "Taciz ve tecavüz kültürüne karşı yürüyoruz", "Bu devlet (T.C) tecavüzcüyü koruyor biliyoruz" ve "Tecavüzcü üst mahkeme" dövizleri taşındı. Kadınlar ellerindeki pet şişe, cezve ve kaşıklarla gürültü çıkartarak yürürken, yürüyüş güzergahında kadınların sayısının her an artması dikkat çekti. Çevrede bulunan yurttaşlar ise kadınları alkışlarla destekledi.

Yürüyüşün ardından Sanat Sokağı'na biraraya gelen kadınlar adına açıklama yapan DÖKH üyesi ve EPİDEM Kadın Merkezi çalışanı Azize Kaya, Bingöl'deki skandalı ve bölgedeki kadın kırımını protesto etmek amacıyla her Pazartesi günü "gürültü eylemi" eylemi gerçekleştireceklerini belirterek, her akşam saat 20.00'de genel bir "gürültü eylemi" yapacaklarını kaydetti. Kaya'nın ardından konuşan, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Bingöl'de yaşanılan skandalın kabul edilemeyecek olduğunu kaydederek, iktidarın kadın şahsında toplumun düşürmek için her türlü yöntemi kullandığına vurgu yaptı. Bingöl'deki olayın silah gözetiminde gerçekleşen bir skandal olduğunu belirten Zümrüt, "Üst mahkemenin failleri serbest bırakmasını sert bir dille kınıyoruz. Bu kadınlar açısından bu bir direniş sebebidir. Ben insanım diyen hiç kimsenin buna sessiz kalmaması gerekir. Bu aynı zamanda devletin de sorunudur" dedi. Yetkililere seslenen Zümrüt, serbest bırakılan askerlerin bir an önce tutuklanarak cezalandırılmasını istiyerek, aksi takdirde Diyarbakır'ın bütün sokaklarının birer eylem alanı olacağını belirtti.

Zümrüt'ün ardından "Gürültü eylemi"ni oturma eylemi yaparak sürdüren kadınlar, bir saat boyunca eylemlerini sürdürdü.

'Mahkeme kararını geri alsın'

Şırnak'taki Emek ve Demokrasi Güçleri ise, Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya BDP Şırnak il meclis üyeleri, BDP Şırnak il ve ilçe yöneticileri, Şırnak Belediye Başkan Vekili ve yardımcıları ve KESK bileşenlerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamayı yapan KESK Şubeler Platformu sözcülerinden Serap Akçadağ Yıldız, "Barışın sağlanması ve toplumsallaşması en önemli ayaklarında biri savaş koşullarında yaşadığımız şiddetin son bulması ve militarizmden beslenen eril egemenliğine karşı etkili bir mücadelenin yürütülmesidir. Bizde emek ve demokrasi güçleri olarak kadına yönelik her türlü şiddete, çocuklara yönelik cinsel istismara karşı mücadele ettik. Ve bundan sonrada mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. Mahkeme heyetine seslenen Yıldız, "Mahkemenin şüpheli askerlerle ilgili serbest bırakma kararını derhal geri çekmesini, süratle delillerinin toplanmasını, mağdurun ve ailesinin korumaya alınmasını, bölgeye kale kollar yerine çocukların güvenle oynayacağı alanların yapılmasını talep ediyoruz. Çocukların istismarına asla sessiz kalmayacağız. Ve herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT