1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı kalkındıracak bölge planı hazırlandı
Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı kalkındıracak bölge planı hazırlandı

Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı kalkındıracak bölge planı hazırlandı

DİYARBAKIR- Karacadağ Kalkınma Ajansınca Türkiye'nin 2023 vizyonuna katkı sunacak 10. Ulusal Kalkınma Planı'na paralel olarak Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı içine alan TRC2 Bölgesi için bölge planı hazırlandı.

A+A-

9. Ulusal Kalkınma Planı'nın bu yıl sona erecek olması nedeniyle, TBMM'de geçen ay kabul edilen 10. Ulusal Kalkınma Planı'na paralel olarak Diyarbakır ve Şanlıurfa'yı içine alan TRC2 Bölgesi bölge planı ile ilgili geçen yıl hazırlıklara başlayan Karacadağ Kalkınma Ajansınca bir yıl süren çalışmanın ardından plan tamamlandı.

Kalkınma Bakanlığına sunulan ve Türkiye'nin 2023 vizyonuna ulaşmada katkı sunacak bölge planı, bakanlıkça onaylandıktan sonra bölgedeki tüm kurum ve kuruluşlar için referans belge niteliği taşıyacak.

-Yerelin talepleri dikkate alındı

Bölge planına ilişkin çalışmaları AA muhabirine değerlendiren Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun, 7 yıllık 9. Ulusal Kalkınma Planı'nın bu yıl sonunda sona ereceğini ifade ederek, bölgelerde faaliyet yürüten ajanslar tarafından yeni kalkınma planına paralel bölge planlarının hazırlanması için çalışma yürütüldüğünü söyledi.Karakoyun, yeni ulusal kalkınma planında yerelin taleplerinin dikkate alınmasının amaçlandığını ifade ederek, bu kapsamda ajans olarak bölge ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmaları bir araya getirdiklerini belirtti.

Bölgenin en önemli sorunu olan işsizliğin giderilmesine yönelik Şanlıurfa ve Diyarbakır'da danışma toplantıları gerçekleştirdiklerini kaydeden Karakoyun, şöyle dedi:

"Sektörel toplantılar yaptık. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da öne çıkan tarım, sanayi ve turizm sektörleri ile sosyal politikalar alanında tematik çalıştaylar düzenledik. İlçelerde de aynı konularda çalıştaylar organize ettik. Bu çalıştaylarda uyguladığımız anketlerle temel sorun alanlarını belirledik. Çözüm önerileri için görüş aldık. Bölgedeki kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği düzeyini belirlemek için analiz ve anket çalışması yürüttük. Bölgenin rekabet gücü ve öne çıkan sektörleri ile istihdam konusunda çeşitli araştırma ve analizler gerçekleştirdik. Bir yıl süren ve yerelin katılım ve katkısını esas alan bir çalışma neticesinde, 2023 hedefli olarak bölgenin kalkınması ile ilgili ana gelişme eksenleri, strateji ve hedefleri belirleyerek Bölge Planını hazır hale getirdik".

Karakoyun, Kalkınma Bakanlığına gönderdikleri bölge planının yıl sonuna kadar onaylanmasının beklendiğini vurguladı. "Plan; Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmada, bölgenin temel stratejisi, kurumların da yatırımlarını yönlendirmesinde yol gösterici olacak" diyen Karakoyun, bölgenin vizyonunun ortak şekilde belirlendiğini belirtti.

-"Güvenlik sorununun çözümünün arifesindeyiz"

Plan'ın Türkiye'nin gelişmede ivme kazandığı bir dönemi kapsayacağına dikkati çeken Karakoyun, şunları kaydetti:

"2023 yılı için hükümetimizin iddialı hedefleri var. Bölgenin kronik sorunu olan güvenlik sorununun çözümünün arifesindeyiz. GAP kapsamında altyapıya ilişkin yatırımların 2023'e kadar tamamlanacağını öngörüyor, komşu ülkelerle olan siyasal sorunların da çözüleceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki 10 yıllık dönemde, bölgemizin daha iyi bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Güvenlik sorununun çözümünden sonra, bölgedeki potansiyel açığa çıkacaktır. Örneğin maden yatakları daha iyi şekilde değerlendirilecek, güneş enerjisi potansiyelinden daha fazla faydalanılacak, tarımsal üretim artacak, sanayi gelişecektir. 2023'te bölgemiz daha iyi bir noktada olacaktır. Hükümetimizin de öngörüsü bu yönde."

-Bölgede fert başına milli gelirin 3 kat artması

Dr. Karakoyun, Türkiye'nin hızla geliştiğini, ancak bu gelişmenin her bölgede aynı şekilde hissedilmediğini belirterek, bölgeler arasında dengesizliğin sürdüğünü söyledi.

"Mevcut verilere göre, Güneydoğu diğer bölgelerin oldukça gerisinde. Aradaki gelişmişlik farkının kapatılması için Türkiye bir kalkınıyorsa, bölgenin iki, hatta üç kat daha hızlı kalkınması gerekiyor" diyen Karakoyun "2023'te belki İzmir, İstanbul, Ankara veya Antalya'nın seviyesine gelemeyeceğiz ama aradaki mesafeyi önemli ölçüde kapatmış olmalıyız" diye konuştu.

Karakoyun, bunun ülkede fert başına gelirin 2 kat artması anlamına geldiğini kaydederek, "Bölgemizde ise fert başına gelirin 3 kat artacağını öngörüyoruz. Bugün bölgede fert başına mili gelir yaklaşık 5 bin dolar ise 2023'te 16 bin dolara çıkmasını öngörüyoruz" dedi.

-İşgücüne katılım ve ihracatta artış

Karakoyun, Şanlıurfa'nın Türkiye'de nüfusu en çok artan il olduğunu ve 2023'te 2,4 milyon nüfus ile Türkiye'nin 6. büyük ili olacağını belirtti. Diyarbakır'da nüfusun aynı hızla artmadığına dikkati çeken Karakoyun, 2023'te Diyarbakır'ın 1,9 milyon nüfusa sahip olmasının beklendiğini söyledi.
Karakoyun, Türkiye'nin 2023'teki ihracatının 500 milyar dolar olması için bu bölgenin kalkınmasına ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerin de kalkınacağını ancak onlar doyma noktasına geleceğinden bölgenin bu hedefe ulaşabilmek için çok daha hızlı kalkınması gerektiğini bildirdi.

Fert başına milli gelirin artması için işgücüne katılım oranının yükselmesi, kadının işgücüne katılımının artması gerektiğine dikkati çeken Karakoyun, 2023'te kadının işgücüne katılımının bugünkü yüzde 7'lik düzeyden yüzde 32'lere çıkmasını öngördüklerini ve toplam işgücüne katılım oranının ise yüzde 53 düzeyinde olmasının beklendiğini ifade etti.Karakoyun, buna paralel istihdam oranının da yüzde 27'den yüzde 50'ye çıkmasını öngördüklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"İhracat bölgede hızla artmalıdır. 2002'de Şanlıurfa ve Diyarbakır'ın toplam ihracatı 14 milyon dolar iken, bugün iki ilin toplam ihracatı 310 milyon dolar. Sadece Gaziantep 4 milyar dolarlık ihracat yapıyor. Şanlıurfa ve Diyarbakır'da sanayinin gelişmesi ile ihracat da artacaktır. 2023'te bu iki ilin ihracatının Gaziantep'e yaklaşmasını ümit ediyoruz. Sanayinin istihdamdaki payı da mutlaka artmalı. Turizm ve diğer hizmet sektörlerinde bölgenin gelişme potansiyeli var. Ancak yatak kapasitelerine ve geceleme oranlarına bakıldığında Şanlıurfa ve Diyarbakır hak ettiği yerde değil. İlkokulda okullaşma oranı Türkiye oranına yakın. Yüksek doğum hızı ve göç nedeniyle, bölgede eğitimdeki altyapı ihtiyacı hiçbir zaman bitmiyor. Ortaöğretimde okullaşma oranı bölgede düşük. Türkiye'de yüzde 70 olan ortaöğretimde okullaşma oranı bizde yüzde 40 düzeyinde. İlkokuldan sonra okula devam oranı özellikle kız çocuklarında düşüyor. Ortaöğretimde okullaşma oranı artırılmalı, mesleki eğitim yaygınlaştırılmalıdır. Şu an olumlu bir hava var. Bu hava devam ederse bu rakamları yakalarız."

-Bölge planının 2023 vizyonuna katkısı

Dr. İlhan Karakoyun, bölge planının Türkiye'nin 2023 vizyonuna katkı sunacağını, Kalkınma Bakanlığınca onaylandıktan sonra tüm kurum ve kuruluşlar için referans belge olacağını söyledi.

26 bölge arasında koordinasyonu sağlamak için 'Bölgesel Gelişme Yüksek Kurulu' oluşturulduğunu ifade eden Karakoyun, "Yüksek Kurula sunulmak üzere, Kalkınma Bakanlığınca bölge planlarının ana çerçevesini çizen ve bu planları yönlendirecek strateji belgesi hazırlandı. Hükümetin bundan sonraki süreçte bölgeler için atacağı adımlarda ve yapacağı yatırımlarda bu strateji belgesi ve bölge planları yol gösterici olacaktır" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT