1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı
Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da enflasyon arttı

Diyarbakır bölgesinde Şubat ayıenflasyon verileri açıklandı. Bölgede enflasyon, tüketici fiyatlarında aylık, on iki aylık ve geçen yılın aralık ayına göre Türkiye ortalamasının üzerinde çıktı.Bölgede şubat ayı zam şampiyonu sivri biber olurken, en çok ucu

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, 2013 yılı şubat ayı tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı.

Türkiye genelinde 2013 yılı şubat ayında 2003 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksi'nde bir önceki aya göre yüzde 0.30, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 1.95, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.03 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.33 artış gerçekleşti.

Diyarbakır ve Şanlıurfa'da ise bir önceki aya göre yüzde 0.45, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3.16, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.69 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8.56 artış gerçekleşti.

Zam Şampiyonu Sivri Biber

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürü M. Salih Uras, Diyarbakır ve Şanlıurfa'nın içerisine yer aldığıTRC2 bölgesinin en çok zam alan ve en çok ucuzlayan ürünlerini açıkladı. Diyarbakır (Amed) ve Şanlıurfa (Riha)'da geçen ay yüzde 44.69 oranında fiyat artışıyla "sivri biber" zam şampiyonu olurken, bu ürünü fiyatı yüzde 44.14 oranıyla çarliston biber, yüzde 17.90 oranıyla patlıcan, yüzde 9.64 oranıyla nar ve yüzde 7.57 oranıyla artış gösteren veteriner ücreti izledi.

En çok "Yünlü Erkek Kabanı" ucuzladı

TÜİK verilerine göre, geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise yünlü erkek kabanı geldi. Şubatta yünlü erkek kabanının fiyatı yüzde 13.24 oranında düşerken, bu ürünü fiyatı yüzde 12.61 oranında azalan erkek bot'u izledi.

Şubat ayında fiyatı en çok düşen diğer ürünler arasında yüzde 12.55 ile anokrat tipi çocuk kabanı, yüzde 12.03 ile havuç ve yüzde 9.86 ile karnıbahar yer aldı.

 

(Osman İçli-İLKHA)

HABERE YORUM KAT