1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır ve Bölgede 30 bin özürlü var
Diyarbakır ve Bölgede 30 bin özürlü var

Diyarbakır ve Bölgede 30 bin özürlü var

Görmezler Sosyal Dayanışma Derneği'nce, "Yeni Yaşam ve Hayat Ufuk" projelerini hayata geçiriyor

A+A-

Görmezler Sosyal Dayanışma Derneği Genel Merkezi'nce, Diyarbakır ve Bölgedeki 30 bin özürlünün sorununa çözüm bulmak amacıyla, "Yeni Yaşam ve Hayat Ufuk" projesini hayata geçiriyor. Görme engellilerin, eğitim, istihdam, ekonomik, hukuki, sportif, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına çözüm bulmak amacıyla hazırlanan proje, 6 maddeden oluşuyor.

 

ENGELLİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Kaya, proje ile ilgili yaptığı açıklamada, görme engellilerin eğitim, istihdam, ekonomik, hukuki, sportif, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına çözüm bulmak amacıyla yeni bir yaşam hayat ve ufuklara çözüm projesini hazırladıklarını söyledi.

 

3 YILDA HAYATA GEÇİRİLECEK

Projelerin 3 yılda gerçekleştirilmek amacıyla ilk etapta Türkiye genelinde gerekli izinlerin alınmasından sonra yardım pullarının satışa sunulması için girişimlerde bulunacaklarını ifade eden Kaya, şöyle dedi: "Derneğimiz görme engelli üyelerinin sağlık hizmetleri sunmak amacıyla dernek merkezi binası alınmasına bu binada hizmet bölümünden ziyade görme engellilerin eğitim ve kültürlerini genişletebilir çok amaçlı sesli bilgisayar bölümü açılmasına, Üyelerimizin her gün öğle yemekleri merkez binasından bir yemekhanenin açılmasına, Derneğimiz bütçesi elverdiği sürece sosyal güvenceden yoksun üyelerine, kira, gıda, giyim ve sosyal yardımlarda bulunacaktır. Gözlerinin açılması için her türlü masrafı temin etmekte kaçınılmayacaktır. Yüksek okullarda öğrenim gören öğrencilere burs ve giyim yardımları yapılacaktır. 3 yıl süresince derneğimizi ülkemizdeki görme engellilere yakışır bir merkez binamızın teknolojik cihazlarla faaliyetlerinin sürdürülmesine ve her türlü demirbaşlarının temini konusunda büyük çaba sarf edilecektir"

 

30 BİN ÖZÜRLÜ VAR

Görmezler Sosyal Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Engin Konakçı ise, Derneğin Diyarbakır'da çok eski, ancak hatırlanmayan bir dernek olduğuna değinerek, "Yaptığımız çalışmalar neticesinde, Diyarbakır'da yaklaşık 25-30 bin arası özürlüğü bulunuyor. İlimiz ve bölgemizdeki özürlü sorunlarını çözmek amacıyla böylesi bir proje hazırlandı. Bu projenin faaliyete geçmesi sonucu yerel ve bölgesel olarak iyi çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum. Diyarbakır'daki tüm mülki amirlerin yerel yönetimlerin ve halkımızın desteği ile bu projemizi hayata geçirmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.