1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valisiydi İntihar etti
Diyarbakır Valisiydi İntihar etti

Diyarbakır Valisiydi İntihar etti

Eski Diyarbakır OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Sarıyer'deki evinde ölü bulundu. Kozakçoğlu'nun kalbine tek el ateş ederek hayatına son verdiği öğrenildi.

A+A-

Ocak 1987′de Diyarbakır Valisi olarak atanan Kozakçıoğlu, Temmuz 1987′de Olağanüstü Hal Bölge Valiliğine atanmıştı. Kozakçıoğlu Ağustos 1991 tarihinde İstanbul Valisi olmuş ve bu görevi Kasım 1995′e kadar yürütmüştü. İki dönem DYP'den  İstanbul milletvekili olarak seçilmişti.

Kozakçıoğlu'nun, 1993′de OHAL Valiliği hesaplarından 2 milyar lirayı (yaklaşık 250.000 dolar) kendi adına açılan hesaplara geçirdiği iddia edilmişti. Kozakçıoğlu parayı dönemin İçişleri Bakanı Mustafa Kalemli'nin onayı ile 12 Ağustos 1991'de kendi hesabına aktardığını ve 18 Ocak 1993'de Bölge Valiliği'nin talebi üzerine geri gönderdiğini söylese de Bakan Kalemli bu olaydan haberi olmadığını açıklamıştı. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, Kozakçıoğlu'nu istifaya davet ederken, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel “Paralar örtülü ödenekten teröre karşı mücadele için verilmiştir. Ancak ne için harcandığı açıklanırsa devlet sıkıntıya düşer” demişti.

HABERE YORUM KAT