1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valisi'nden herkese söylem uyarısı
Diyarbakır Valisi'nden herkese söylem uyarısı

Diyarbakır Valisi'nden herkese söylem uyarısı

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, kentte geçen pazar günü çıkan olaylarda yaşamını yitiren Şahin Öner'in ölümüyle ilgili, resmi yazılı bir açıklama yapılmadığını söyledi.

A+A-

Toprak, "Yanlışlıklar olacaktır, problemler olacaktır. Bunlar hukukun üstünlüğü içerisinde bağımsız yargı tarafından mutlaka sonuna kadar çözülecektir. Herkesin ben dahil diline, söylemine dikkat etmesi gerekiyor" dedi.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Okul Sütü programı uygulaması kapsamında Kayapınar İlçesi'ndeki Hantepe Şehitleri İlköğretim Okulu'ndaki süt dağıtım törenine katıldı. Vali Toprak'a daha sonra okul bahçesinde gazeteciler, geçen Pazar günü kentteki yasadışı gösterilerde üzerindeki bombanın patlaması sonucu öldüğü belirtilen, ancak otopsi raporunda patlayıcıya rastlanmayan Şahin Öner hakkındaki iddiaları sordu. Olayın ardından yazılı bir değerlendirme yapılamadığını vurgulayan Toprak, şöyle konuştu:

"10 Şubat günü maalesef bir gencimizi kaybetmiş olduk. Belki de şu anda okulunda olacaktı. Ama maalesef yaşamını yitirdi. Bu gibi hadiselerde şüphesiz ki kamu oyununda doğru bilgilendirilmesi gerekiyor ve zihinlerde de bir şüphenin kalmaması gerekiyor. Olayların cereyan ettiği sırada bize bazı bilgiler geliyor ve biz de bu bilgileri sizlere aktarıyoruz. Herşey yetki sınırları içerinde yapılıyor. Deniliyor ki, burada toplumsal bir olay var yol kesilmiş, taşlama var, el yapımı patlayıcılar atılıyor. Molotoflar atılıyor, polis merkezinden zırhlı araçlar olaya yönlendiriliyor ve orada yoğun bir şekilde ifade ettiğimiz bir ortam var. Hiçbir şekilde yazılı bir değerlendirme yapılmamıştır. Evet olayın sıcaklığı ile orada bir meram ifade edilmiştir, açıklama yapılmamıştır. Düşünüldüğü şeklinde bir ibare kullanılmıştır, kimse çarpıtmasın."

Hükümetin yaşanan süreçle ilgili önemli adımları olduğunu belirten Toprak, "Bu süreç devam ederken sokakları hareketlendirmenin, sokaklarda kargaşa yarattırmanın eylemler içerisine sokularak, çocukları ve gençleri yanlış noktalara, yanlış malzemeler ile buluşturmanın bu sürece faydası olabilir mi? Hepimizin lisanı ve dili yapıcı olmalıdır, onarıcı olmalıdır, tedavi edici olmalıdır, travmayı ortadan kaldırıcı olmalıdır" dedi. Vali ölen gencin ailesine başsağlığı diledi.

Zaman zaman terör örgütünün ortaya koyduğu talimatların belli olduğunu söyleyen Toprak, 1 Şubat'tan itibaren sokakları hareketlendirmeye çalıştıklarına dikkat çekti. Vali Toprak şöyle devam etti:

"Yanlışlıklar olacaktır, problemler olacaktır. Bunlar hukukun üstünlüğü içerisinde bağımsız yargı tarafından mutlaka sonuna kadar çözülecektir. Bundan da kimsenin endişesi olmasın. Biz bunları yaparken oraya bir molotof atılması yakıcı bir madde atılması hepimizi üzer. Herkesin ben dahil diline söylemine dikkat etmesi gerekiyor. Konuşmalarımızın kapsayıcı olması gerekiyor, yanlış bir şey varsa da o yanlışın güzel bir lisan ile problemi de ortaya koyucu bir şekilde ortaya koymalıyız."

PATLAMANIN OLDUĞU EVDE BAŞKA PATLAYACILAR BULUNDU

Dün Fiskaya Semtin'nde metruk bir evde meydana gelen patlamada bir gencin parmaklarının koptuğunu belriten Toprak, olayın ardında evde yapılan aramalarda eylemlerde kullanılmak üzere hazırlanan başka bombaların bulunduğunu söyledi. Toprak, şöyle konuştu:

"Hastaneye ambulans ile giden şahsın iki parmağının üzerinde olmadığı anlaşılması üzerine ilgili birimlerimiz patlama yerinde parmakları aramışlar ve olay yerinde iki parmağı bularak ivedilik dikilebilir düşüncesi ile hastaneye götürmüşlerdir. Şu anda hastanede tedavisi devam ediyor. Hem parmaklarında hem de sağ gözünde yüzde doksan kayıp olabileceği, gözünde ve vücudunda şarapnel parçaları olduğu yönünde ilk bilgiler geldi.

Olay yerinde yapılan incelemede 5 adet metal boru içerisinde hazırlanmış bomba, 2 yarım kola tenekesi içerisine hazırlanmış el yapısı bomba, 2 çakmak gazı tüpüne hazırlanmış bomba, 1 cam kavanoz içerisinde hazırlanmış bomba olmak üzere toplam 10 fitil ateşleme ve parça tesirli bomba, 4 atılmamış havai fişek, açılmamış torpil kutusu, çivi, cam bilyeler, 5 litrelik bidon içerisinde yanıcı ve parlayıcı madde elde edilerek adli emanete alınmıştır. Bu olayda çok üzücü bir hadisedir, hiçbir insanımızın canının yitirmesini istemem."

HABERE YORUM KAT