1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valisi'nden 1'e 100 kâr vaadi
Diyarbakır Valisi'nden 1'e 100 kâr vaadi

Diyarbakır Valisi'nden 1'e 100 kâr vaadi

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır'da barışın yeniden tesisi için iş adamlarını bölgede yatırıma davet etti.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, "Geç kalmayın, koşarak gelin, 1 koyun 100 alın" çağrısında bulundu. Toprak, "Gelin teşviklerden faydalanın. Hem kendiniz kazanın, hem de Diyarbakır insanına katkıda bulunun" dedi.

Güneydoğu'da insanların gözyaşı ve kardeş arasına sokulmak istenen nifakı hak etmediğine vurgu yapıp, barışın yeniden tesisi için yatırımcılara, "Üstüne para verircesine" ciddi teşvik imkanları sunulduğuna dikkat çekti.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Vali Toprak, "Süreç, insanlarda olmadığı kadar ciddi umut ışığı oldu. Gelecekten hiç ummadığı kadar beklenti oluştu. Bu fırsatı kaçırmamamız gerekiyor" uyarısında bulundu.

SERMAYE, HUZURA GELİR

Güneydoğu'da sermayenin ürkek ve korkak olduğunu, bu yüzden ortamın huzur ve güven verici hale gelmesi gerektiğini savunan Vali Toprak, "O zaman Diyarbakır, 1 iken 5 değil, 1 iken 100 olacak. Çünkü Diyarbakır'ın yatırım endeksine baktığımızda, burayı uçuracak seviyede bir alt yapısı var. Şu anda bile son 15 gün içindeki olumlu hava nedeniyle hiç olmadığı kadar turist geliyor. Yatırımcılar 'Bize yer tahsis edin' diyorlar. Bugüne kadar tarihi eserlerin onarımına 50 milyon lira harcandı. Otel çalışmaları var. Hilton bitmek üzere. Divan Oteller Gurubu yatırıma başladı. Wow Otelleri zinciri başka bir adla geliyor. Diyarbakır uçacak, yeter ki kendi haline bıraksınlar. İrade ve itibarına dokunmasınlar" açıklamasında bulundu.

YATIRIMIN AYAK SESLERİ

Diyarbakır'da yeni bir Organize Sanayi Bölgesi alanı oluşturmak üzere olduklarını ve mevcut OSB'deki eksik yerleri yeni yatırımcılara tahsis ettiklerini ifade eden Toprak, hayvancılıkla ilgili bitmek üzere olan ve ilk etapta 15 bin süt inekçiliği yapılması planlan yeni Organize Sanayi Bölgesi'nde de 25 tane çiftlik yapıldığını söyledi.

YÜZDE 50'DEN FAZLASI 25 YAŞIN ALTINDA

Diyarbakır'ın nüfusun yapısıyla ilgili bilgi veren Toprak, "Diğer illere baktığımızda, bizim 1,6 milyon nüfusumuzun, yarısından fazlası 25 yaşın altında ve diğer illere çalışmaya gidiyorlar. Çoğu anne babasından, eşinden, ayrı, çocukları burada bırakıp, büyük şehirlerde çalışmaya gidiyor. Tahsis ettiğimiz 100 hektarlık bir araziye Tekstil Kent kuruyoruz. İmar tadilatı konusunda belediyeyle çalışmamız var. Tekstil kentin kurulması demek, yüze yakın firmanın burada gelip, üretim yapabilmesi demek. Diyarbakır'da 25-30'ar kişilik merdiven altı üretim var. Biz onlara fırsat verdiğimizde, 25 kişi çalıştıran işletmelerin çalıştıracağı kişi sayısı bir anda 200-300'ü bulacak" dedi.

HABERE YORUM KAT