1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valisi Toprak soruşturulamayacak
Diyarbakır Valisi Toprak soruşturulamayacak

Diyarbakır Valisi Toprak soruşturulamayacak

Diyarbakır'da 10 Şubat günü yapılan protesto gösterisinde 19 yaşındaki Şahin Öner zırhlı polis aracı tarafından ezilmiş, ağır yaralanan Şahin Öner'in olaydan sonra hastane yerine önce karakola götürülerek parmak izi alındığı ortaya çıkmıştı. Öner karakold

A+A-

Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak hakkında 19 yaşındaki Şahin Öner'in ölümüyle ilgili soruşturma yürütülmesine izin vermedi.

Diyarbakır'da geçtiğimiz günlerde polis panzeri ile ezilerek öldürülen 19 yaşındaki Şahin Öner için "Elinde bomba patladı" açıklaması yapan Vali Mustafa Toprak hakkında yapılan suç duyurusu kabul edilmedi.

Diyarbakır Barosu ile İHD Diyarbakır şubesinin yaptığı suç duyurusunda, "Ortada otopsi raporu ve delil yokken Vali'nin suçluyu kayırıp yargı görevini yapanları etkilediği ve suç işlediği" belirtilmişti.

Vali Toprak hakkında ön inceleme başlatılabilmesi için Yargıtay Başsavcılığı'nın izni gerekiyordu. Ancak Yargıtay Başsavcısı Hasan Erbil soruşturma izni vermedi.

Başsavcılık "iddiaların somut bilgi ve belgelere dayanmadığı ve ön inceleme yapılmasını gerektirecek bir durum olmadığı"nı gerekçe göstererek dosyayı kapattı.

Diyarbakır'da 10 Şubat günü yapılan protesto gösterisinde 19 yaşındaki Şahin Öner zırhlı polis aracı tarafından ezilmiş, ağır yaralanan Şahin Öner'in olaydan sonra hastane yerine önce karakola götürülerek parmak izi alındığı ortaya çıkmıştı. Öner karakolda tam 30 dakika bekletildikten sonra çağrılan ambulansla hastaneye sevkedilmiş, ancak hastane yolunda hayatını kaybetmişti.

Vali Mustafa Toprak aynı gün Şahin Öner için, "Polise atacağı patlayıcının elinde infilak etmesi üzerine öldü" açıklamasında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT