1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valisi Kıraç, İçkale'de incelemede bulundu
Diyarbakır Valisi Kıraç, İçkale'de incelemede bulundu

Diyarbakır Valisi Kıraç, İçkale'de incelemede bulundu

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, uzun yıllardır restorasyon çalışması devam eden Sur ilçesindeki İçkale'de incelemelerde bulunarak yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Kıraç, yetkililerden çalışmaların hızlandırılmasını isteyerek, "Çok insan ç

A+A-

İlde göreve başladığının ikinci gününde sahabe mezarlarının bulunduğu Hazreti Süleyman Camisi'ne giderek Cuma namazını kılan Kıraç, ardından restorasyon çalışması süren İçkale'ye geçti. Burada Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü çalışanlarından gelen turist sayısını soran Kıraç, Diyarbakır'ın turizm konusunda cazibe merkezi haline geleceğini belirtti.

İncelemeleri sırasında Yozgat'tan gelen bir grupla karşılaşan Vali Kıraç, bir süre sohbet etti. Vatandaşlar çözüm süreci kapsamında Diyarbakır'a geldiklerini, kentin tarihi ve turistik yerlerini gezdiklerini belirtti.

Diyarbakır'ın çok güzel bir şehir olduğunu dile getiren vatandaşlara Kıraç, kentin peygamberler ve sahabeler şehri olduğunu söyledi.

Vali Cahit Kıraç, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi varlıkların bir an önce insanlığın hizmetine sunulması gerektiğini kaydetti.

"Buraya gelmeden önce eski Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay, yeni bakanımız ve valimizle görüştüm. İlk ziyaret ettiğim kültür varlığı burası. Hazreti Süleyman Camisi'ne uğradık, burayı gezdik" diyen Kıraç, restorasyon çalışmasının bir an önce tamamlanması için ilgili kurum çalışanları ve ihale alan firmalarla pazartesi günü toplantı yapacağını bildirdi. Kıraç, şöyle konuştu:

"Ek bir ivme ve yeni bir heyecan gerekiyorsa onu vererek burayı insanlığın hizmetine sunmamız gerekiyor. Bir tarih, sakin bir şekilde şu an bekliyor. Kültür varlığı olarak kullanmamız lazım. Diyarbakır'ın kültür varlıklarını turizm heyecanını güncel tutmamız lazım. Önce bir müze olacak. Önceliğimiz Diyarbakır'daki turizmi, sanayiyi, iş ve istihdam imkanını artıracak projeler üzerinde durmak olacak."

Vali Kıraç, daha sonra Eğil ilçesine geçti.

HABERE YORUM KAT