1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valiliği'nden polis saldırısı açıklaması
Diyarbakır Valiliği'nden polis saldırısı açıklaması

Diyarbakır Valiliği'nden polis saldırısı açıklaması

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Sur ilçesinde dün akşam polise yapılan saldırıda bir göstericinin ölümüyle ilgili valilik tarafından açıklama yapıldı.

A+A-
Dün gece saatlerinde Sur ilçesinde bir grubun düzenlediği sokak gösterisine müdahale etmek için olay yerine giden polise silahlı ve el yapımı bombalı saldırıda bir göstericinin polisin açtığı ateş sonucuyla öldürülmesiyle ilgili Diyarbakır Valiliği tarafından yazılı açıklama yapıldı.
 
Açıklamada, Sur ilçesinde, silahlı gruplar tarafından güvenlik güçlerine yönelik uzun ve kısa namlulu silahlarla ve el yapımı patlayıcılarla gerçekleştirilen saldırı eylemine, A.Ç. isimli şahsın öldüğü ve bir güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi. Çıkan olayda göstericinin hastanede hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, "16 Aralık 2014 günü saat 22.00 sıralarında ilimiz Sur bölgesinde başlayan yasa dışı eylemler esnasında eylemci şahıslar tarafından, görevli güvenlik güçlerimize yönelik olarak saldırı eylemleri gerçekleştirilmiştir.
 
Devam eden yasa dışı gösteriler esnasında, 17 Aralık 2014 günü saat 00.30 sıralarında, Savaş Mahallesi Yenikapı Sokak, Göçmen Sokak, Köprülü Sokak ile Fatih Paşa Mahallesi Paşa Hamamı Sokak, Büklüm Sokak, Mıyırdıa Murgasyan Sokak içerisinde saldırı eylemini gerçekleştiren gruba yönelik yapılan müdahale sonucunda ağır yaralanan A.Ç. (17) isimli şahıs, kaldırıldığı Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybetmiştir. Şahsın ölümü ile ilgili net bilgiler Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılacak olan otopsi doğrultusunda hazırlanacak rapor sonrası netlik kazanacaktır. Eyleme müdahale eden güvenlik güçlerimizden bir görevli, sol göz alt kısmından ve burnundan yaralanmış olup, personelin hayatı tehlikesi bulunmamaktadır" denildi.
 
Açıklamada, göstericilerde çok sayıda silah ve el yapımı bombanın da bulunduğu belirterek, "Silahlı saldırı eyleminin gerçekleştirildiği olay yeri ve çevresinde yapılan çalışmalarda, 20 adet 9 mm çapında MKE yapımı boş kovan, 4 adet 7x65 mm çapında MKE yapımı boş kovan, 1 adet av tüfeği kartuşu, 2 adet av tüfeği kartuş tıpası, 5 adet mermi gömleği parçası, 1 adet deforme mermi çekirdeği, 8 adet mermi çekirdeği nüve parçası, 1 adet alev gizleyen olarak tabir edilen metal parça, 1 adet plastik kabza parçası, 4 adet lateks eldiven, 2 adet kan lekeli ıslak mendil, 6 farklı yerde kan numunesi, 3 adet PVC plastik boru içerisine hazırlanmış patlamamış EYP, 1 adet teneke kutuya hazırlanmış patlamamış EYP, çok sayıda patlamış EYP parçaları, incelemeler yapılmak üzere muhafaza altına alınmıştır. Ayrıca, olay yerinde görevli 3 ekip aracında isabet ve sekme izleri olduğu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.
 
Yaşanan olaya ilişkin olarak soruşturmanın çok yönlü devam edildiği bildirildi.
 
(ÜN-YRT-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT