1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valiliğinden çiftçilere anız yakma uyarısı
Diyarbakır Valiliğinden çiftçilere anız yakma uyarısı

Diyarbakır Valiliğinden çiftçilere anız yakma uyarısı

Diyarbakır Valiliği anız yakan çiftçilere uyarılarda bulunarak, anız yakma yasağına uymayan çiftçilere dekar başı 40 lira para cezası kesileceğini belirtti.

A+A-

Diyarbakır Valiliği yaptığı yazılı açıklama ile çiftçilere il sınırlarında anız yakmanın yasak olduğunu hatırlatarak, çiftçilere dekar başı 40 lira 87 kuruş para cezası kesileceğini belirtildi.

Anız yakmanın araziye, doğaya ve insan sağlığına olumsuz etkilerde bulunduğuna yer verilen Valilik açıklamasında, “Tarımsal faaliyetler sonrasında arazi üzerinde kalan bitkisel canlı örtüsünün yakılarak yok edilmesi olan anız yakma fiili, vatandaşlarımızca hasat mevsiminin başlaması ile ikinci ürün ekimi dönemlerinde toprağı daha kolay işlemek, böcek ve diğer zararlıları yok etme amacıyla geleceği düşünmeden ve bilimsel düşünceden uzak bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Modern tarım tekniklerinde anız yakma uygulaması kesinlikle bulunmadığı gibi anız yakma sonrasında yaşanan toprak ve su kaybının; araziye, doğaya ve insan sağlığına olumsuz etkilerde bulunduğu defalarca gösterilmiştir.” belirtildi.

Anız yakılması sonucunda oluşan dumanın karayollarında görüşü engelleyerek kazalara sebebiyet verdiğine yer verilen açıklamada, “Astım, bronşit ve KOAH gibi solunum sorunlarına sahip insanlarımızın da ciddi şekilde etkilenmesine neden olmaktadır. Meskûn mahallerde veya buna yakın yerlerde yakılan anız hava şartlarının etkisi ile bağ, bahçe ve yerleşim birimlerinde yangına sebep olarak maddi zarara ve hayati tehlikeye neden olmaktadır.” denildi.

Mahalli Çevre Kurulu kararı ile Diyarbakır il sınırları içerişinde anız yakmanın yasak olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yasağa uymayanlar hakkında dekar başına 40,87 TL idari para cezası uygulanmaktadır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ise cezalar beş kat arttırılacaktır. Mağduriyet yaşanmaması için konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususu vatandaşlarımızın bilgisine rica olunur.”

Hatırlanacağı üzere, Diyarbakır-Batman Karayolu'nda anız yakılması sonucu oluşan duman nedeniyle 13 aracın karıştığı zincirleme kaza meydana gelmiş, kazada 20 kişi yaralanmıştı. 

HABERE YORUM KAT