1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valiliği önünde eylem
Diyarbakır Valiliği önünde eylem

Diyarbakır Valiliği önünde eylem

Diyarbakır'ın farklı hastanelerinde stajyer olan Anadolu Sağlık Meslek Okulu 3 sınıf öğrencileri, yaptıkları stajın karşılığında kendilerine hiçbir ücret ödenmediği gerekçesiyle Diyarbakır Valiliği önünde eylem yaptı.

A+A-

Diyarbakır'ın farklı hastanelerinde stajyer olan Anadolu Sağlık Meslek Okulu 3 sınıf öğrencileri, yaptıkları stajın karşılığında kendilerine hiçbir ücret ödenmediği gerekçesiyle Diyarbakır Valiliği önünde eylem yaptı.

Sağlık Meslek Okulu öğrencisi 120 kişilik grup, valilik önünde 'Haklarımızı istiyoruz' diye sloganlar attı ve konuyla ilgili Vali ile görüşmek ve dilekçe vermek istedi. Öğrencilerin eylemi sırasında olay yerine gelen polis, eylemci öğrencileri sakin bir dille slogan atmamalarını ve valilikten uzaklaşmalarını istedi. Bunun üzerine öğrenciler, valilik önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Vali ile görüşmeden ve dilekçelerini teslim etmeden gitmek istemeyen öğrencilerle görüşen polis amirleri, öğrenciler arasında 4 kişinin temsilci olarak seçilmesini geri kalanların ise dağılmasını istedi. Polislerin bu çözümünü uygun bulan öğrenciler kendi aralarında seçtikleri 4 kişiye dilekçelerini Vali Yardımcısına teslim edilmek üzere verdi. Öğrenciler, Sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı ile görüşmek üzere valiliğe alınırken, diğer öğrenciler sessizce dağıldı.

HASTANELER BİRLİĞİNİN ALDIĞI KARAR

Anadolu Sağlık Meslek Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi Turgay Kaya, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki hafta staj yaptığını, daha sonra yetkililer tarafından çağrılarak kendilerine ücret ödenmeyeceğinin bildirildiğini kaydetti. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun 25'inci Maddesine göre staj yapanlara ücret ödenmesinin zorunlu olduğunu kaydeden Kaya, "Hastaneler birliğinin böyle bir karar aldığını belirtiyorlar. Böyle bir kararın alınması zaten yanlış olmakla birlikte öğrencilerin de mağduriyeti söz konusudur" dedi.

"HASTANEDE BİZE 'BİZ NABİ AVCI'YI TANIMIYORUZ' DİYORLAR"

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde iki hafta staj yaptıktan sonra 112 Acil Servis İstasyonunda staj yapmaya başlayan Mesude Kahraman ise, "Biz 112 Acil servisinde hiçbir şey öğrenemiyoruz. Bu şekilde bir sağlıkçı yetiştirilmez. Nabi Avcı imzalı dilekçeleri bile kabul etmiyorlar. 'biz bunu tanımıyoruz' diyorlar bize. Biz Vali'nin bundan haberi olmadığını düşünüyoruz. Bu yüzden dilekçelerimizi hazırlayıp kendisine sunmak istiyoruz" diye konuştu.

Öğrenciler, 3'üncü sınıfta stajın zorunlu olduğunu, staj yapmamaları durumunda sınıfta kaldıklarını belirterek, durumun düzeltilmemesi durumunda eylemlerini sıklaştıracaklarını dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT