1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Valiliği, Lice'yi çözdü
Diyarbakır Valiliği, Lice'yi çözdü

Diyarbakır Valiliği, Lice'yi çözdü

Diyarbakır Valiliği, Lice'deki karakol yapımı gerginliğiyle ilgili olayların son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek ve bundan sonra benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için planladığını açıkladı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği, Lice'deki karakol yapımı gerginliğiyle ilgili olayların son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek ve bundan sonra benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için planladığını bildirdi. Valilik ayrıca olay anı görüntülerini basınla paylaştı. Görüntülerde yüzleri poşu ile kapalı bazı kişiler, karakola taş, ve molotof kokteylini attıkları görülüyor.

Valilik, uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaat sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri geliri kaybedecekleri korkusuyla süreci sabote etmek için böyle bir girişimde bulunulduğunun değerlendirildiğini belirtti.

"KARAKOLA DOĞRU ATEŞ EDİLDİ"

Diyarbakır Valiliği, Lice'de karakol yapımını protesto eden grubun içinden karakola doğru ateş edilmesi üzerine grubun dağılması için güvenlik güçlerince havaya uyarı ateşi açıldığını, ancak dağılmayan grubun karakola girmeye çalıştığını, olaylar sırasında gösterici grup içerisinden Kayacık Jandarma Karakolu'na ateş edildiğini kaydetti.

"ÇOK YÖNLÜ TAKİBAT YAPILIYOR"

Valilik, olaylarda halkı provoke ederek, Kayacık Jandarma Karakolu'na saldırılmasına neden olan, önceden organize edilmiş olayın faillerinin tespitine yönelik kolluk kuvvetleri ile adli ve idari mercilerin çok yönlü takibat yaptığını bildirdi.

"ÖNCEDEN ORGANİZE EDİLMİŞ"

Yaşanan kaygı verici olaylar sonucu 1 vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 vatandaşın da çeşitli yerlerinden yaralandığına yer verilen açıklamada, "Bahse konu olayda halkı provoke ederek, Kayacık Jandarma Karakolu'na saldırılmasına neden olan, bu önceden organize edilmiş olayın faillerinin tespitine yönelik kolluk kuvvetlerimiz ile adli ve idari mercilerimiz tarafından çok yönlü takibat yapılmaktadır" ifadesi kullanıldı.

"KİMSE TAHRİKLERE KAPILMASIN"

Bu elim olayla ilgili çalışmaların çok yönlü ve kararlılıkla devam ettiği, çözüm sürecini bozmak isteyen uyuşturucu baronlarının ve ona yardımcı olan terör örgütü mensuplarının faaliyetlerinin her yönüyle incelendiği vurgulanan açıklamada, şunlara yer verildi:

"Güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı eylemini planladığı, bahse konu uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaatler sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri gelirlerin kaybedileceği korkusuyla süreci sabote etmek maksadıyla böyle bir girişimde bulundukları değerlendirilmektedir. Tüm halkımıza bu suç şebekelerine, zehir tacirlerine fırsat vermemelerini, bu oyuna gelmemelerini ülkemizde oluşan huzur ortamını bozmak isteyenlerin tahriklerine kapılmamalarını, sağduyulu hareket etmelerini temenni ediyoruz. Kimse tahriklere kapılmasın."

Öte yandan, Diyarbakır Valiliği tarafından olay anı görüntüleri basın kuruluşlarına dağıtıldı.

İki dosya olarak verilen görüntülerde, göstericilerin PKK flamaları ve Abdullah Öcalan posterleri ile karakol önüne geldiği ve örgüt ile Öcalan lehinde slogan attıkları görülüyor.

Sık sık sloganların atılması ardından, grup içerisinde yüzleri poşu ile kapalı bazı kişiler, karakola taş, ve molotof kokteylini attıkları görülüyor. Sonrasında işçilerin kaldığı çadırlarda alevlerin yükseldiği görülürken, bir süre sonra da işçilerin kullandığı çadırların tamamen yandığı görülüyor.

Bir süre sonra silah sesleri duyulmaya başlanan görüntülerdeki bir telsiz konuşmasında, "Siz mi ateş açtınız" diye anons geçildiği ve sonrasında askerlerin kendi arasında konuştukları duyuluyor.

UYUŞTURUCU TACİRLERİNE DARBE

Diyarbakır'da son 6 ay içinde düzenlenen operasyonlarda 6 ton 807 kilo 850 gram esrar ile 5 milyon 897 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, yılın 6 ayında kent merkezi ile ilçelerinde düzenlediği operasyonlarla uyuşturucu ticareti ve ekimi yapan kişilere ağır darbeler vurdu.

Bölgede hava destekli yapılan kapsamlı operasyonlarda1 tonu toz, 4 tonu kubar olmak üzere toplam 5 ton esrar ele geçirildi.

Özellikle Lice, Kocaköy, Hani ve Silvan kırsalı ile Çüngüş'ün Yukarışeyhler beldesi kırsalında hava destekli yapılan ve yaklaşık yüzlerce askerin katıldığı operasyonlarda Milli İstihbarat Teşkilatı ekiplerinin de verdiği desteklerle 5,5 milyon kök Hint keneviri bulunarak, yerinde imha edildi.

Ele geçirilen Hint kenevirinden yaklaşık 110 ton esrar elde edilebildiği bildirildi. Ayrıca son 6 ay içinde Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yapılan operasyonlarda da 1 ton 807 kilo 850 gram esrar ve 78 ayrı alanda yapılan çalışmada ise 397 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Hint kenevirleri yakılarak imha edildi.

HABERE YORUM KAT