1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır uyuşturucu bataklığında
Diyarbakır uyuşturucu bataklığında

Diyarbakır uyuşturucu bataklığında

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, ''14 Eylül-22 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 29 operasyonel çalışma kapsamında 1 ton 62 kilogram kubar esrar maddesi, 40 kilo 970 gram toz esrar maddesi ele geçirilmiştir'' dedi.

A+A-

Toprak, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü ekiplerince bir otomobilde yapılan aramada ele geçirilen 145 kilo kubar  esrarın gazetecilere gösterimi sırasında yaptığı açıklamada, İnterpol verilerine  göre Avrupa'ya yapılan uyuşturucu sevkıyatının yüzde 75'inin PKK organizesinde  gerçekleştirildiğini belirtti.       

Bu trafikten daha fazla gelir elde etmek isteyen terör örgütünün, silahlı  faaliyet yürüttüğü kırsal alanda, milis/işbirlikçilerine Hint keneviri ekimi  yaptırarak kendi uyuşturucusunu üretmeye başladığını ifade eden Toprak, şöyle  dedi:''Kürt kökenli vatandaşlarımızın haklarını sözde savunma iddiasıyla  yıllardır kardeş kanı döken örgüt, ürettiği uyuşturucuyu batı illerimize  göndererek ve pazarlayarak, bu kanı 'zehirlemek' de istemektedir. Uyuşturucu  batağına sürüklenmiş, hayattan hiçbir beklentisi kalmayan bireyler oluşturma  amacında olan bölücü örgüt; devlet, vatandaşlık, din kardeşliği gibi bağları  zayıflayarak aidiyet duyguları zedelenen gençleri ailelerinden daha rahat  koparıp, gerek örgütün dağ kadrosuna kazandırmakta gerekse şehir merkezlerinde  'ortalığı yakıp yıkan' fertler haline getirmektedir. Böylece örgüt, bir yandan  bireyleri suça bulaştırmakta, diğer taraftan uyuşturucunun gönderildiği şehir  merkezlerindeki gençleri zehirlemekte, son olarak da uyuşturucu trafiğinden yüklü  miktarda finansal gelir elde etmektedir. Dolayısıyla örgütün bir taşla üç kuş  vurduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Nitekim örgüt, uyuşturucudan  kazandığı paranın bir bölümünü yaptığı ya da yapmayı planladığı eylemler için  kullanırken, büyük bir bölümünü de zevk ve sefa içinde yaşamaları için sözde  yöneticilerine aktarmakta, para trafiğinde bir aksama meydana geldiğinde çok sert  ifadelerle ve tehditlerle hesap sorulmaktadır.''                 

-''1 ton esrar ele geçirildi''-                 

Toprak, son dönemlerde Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde yapılan  operasyonlarla, bölücü örgütün finans kaynaklarının kurutulması yönünde önemli  adımlar atıldığını, imha edilen Hint kenevirleri nedeniyle örgüt mensuplarının  silah temini konusunda ciddi sıkıntı yaşadıklarını vurguladı.Bu nedenle operasyonları engellemek ve güvenlik güçlerine zayiat  verdirmek amacıyla ekimin yapıldığı yerlerde örgüt mensubu ikişer teröristin  hakim tepelere yerleşerek sürekli gözetleme yaptığına dikkati çeken Toprak,  şunları söyledi:        

''Muhtemel bir narkotik operasyonuna katılacak güvenlik kuvvetlerine  zayiat verdirmek amacıyla yol güzergahı ve araziye çok sayıda mayın döşemekte,  köylerdeki milisler tarafından köylere gelip giden araçlar hakkında örgüt  mensuplarına bilgi verilmektedir. Nitekim güvenlik güçlerimizce geçtiğimiz  aylarda yapılan operasyonlarda, 2 asker, yerleştirilen bu patlayıcıların infilak  etmesi neticesi yaralanmıştır. 18 Temmuz'dan günümüze kadar aralıksız yürütülen  bu operasyonlar zinciri ile PKK/KCK terör örgütü organizesinde yapılan uyuşturucu  madde ekimi ve ticaretine tarihin en büyük darbesi vurulmuş, ele geçirilen  uyuşturucu madde miktarı ve bu miktarın tekabül ettiği parasal değer olarak da  tarihi bir rekora imza atılmıştır.        

Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amirliği  görevlilerince, ilimiz dahilinde uyuşturucu madde kaçakçılığı ve ticareti yapan  şahıs ve organizasyonlara yönelik olarak 14 Eylül-22 Ekim tarihleri arasında  gerçekleştirilen 29 ayrı operasyonel çalışma kapsamında 1 ton 62 kilogram kubar  esrar maddesi, 40 kilo 970 gram toz esrar maddesi ele geçirilmiştir. Operasyonlar  kapsamında yakalanan 51 şüpheli şahıstan 40 şüpheli tutuklanmış, 11 şüpheli  hakkında ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir.''         Toprak, son bir yılda uyuşturucuyla mücadelenin daha planlı ve etkin  yapıldığını belirtti. İl Emniyet Müdürlüğünün uyuşturucuyla mücadelesinde 2001  yılından günümüze kadar toplam 39 ton 314 kilogram kubar esrar ve 3 ton 567  kilogram toz esrar ele geçirildiğine işaret eden Vali Toprak, son 10 ayda toplam  8 ton 583 kilogram kubar esrar ve 781 kilogram toz esrar ele geçirildiğini  bildirdi.               

  -Okullara yönelik saldırılar-                

 Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Toprak, terör örgütünün kendine  taraftar bulmak için çeşitli argümanlar geliştirdiğini, çocuklara taş, molotof  attırarak, el yapımı patlatıcılara alıştırarak, uyuşturucu kullandırarak bunun  yollarını açtığını kaydetti.''Anne ve babalarımıza sesleniyoruz. Hiçbir anne ve babamızın gözünden  yaş akmasını istemiyorsak ailelerimizin çocuklarına sahip çıkmaları gerekiyor''  diyen Toprak, şunları söyledi:        

''Öyle bir noktaya getiriyorlar ki kanun mevzuatının dışında bizi biz  yapan değerlerin ortadan kaldırıldığını hiçbir dini değerin de tanınmadığını  görüyoruz. Yani değersizleştirme ve itibarsızlaştırma şeklinde çocukları dağlara  çıkarabiliyorlar. Son zamanlarda okullara yönelik olarak ciddi manada yıkma var,  ibretle o vahşeti hep beraber gördük. Emniyetteki arkadaşların çalışmaları devam  ediyor. Nasıl olabilir ki? bir genç gözü kararmış bir şekilde kendi kardeşinin ve  ağabeyinin öğretmenlik yaptığı bir okula giderek gözü dönmüş bir şekilde oraya  molotof ve el yapımı patlayıcı atar.''