1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR ÜNLÜLERİ
DİYARBAKIR ÜNLÜLERİ

DİYARBAKIR ÜNLÜLERİ

Ahmet Arif(1927--1991): Şair, orta öğretimini Diyarbakır'da tamamladı. DTFC Felsefe Bölümü'nde okudu.1950'li yıllarda

A+A-

Ahmet Arif(1927--1991): Şair, orta öğretimini Diyarbakır'da tamamladı. DTFC Felsefe Bölümü'nde okudu.1950'li yıllarda gazetelerde düzeltmenlik, sayfa sekreterliği gibi çeşitli görevler yapmıştır. 1968'de yayınlanan "Hasretinden Prangalar Eskittim" adli kitabı 38. baskıya ulaştı.

Ahmed Mürşidi(1689--1761) : Alim, medrese öğreniminden sonra, Birecik'li Şeyh Ebubekir'in tarikatına girdi. Ahmediye adlı pendamesiyle ünlendi. Mürşid'in öbür eserleri: Yusuf ve Züleyha, Mevlud'i Nebi, Viladedi Hümayun Risalet penahidir.

Ali Emiri(1857--1924): Araştırmacı, tezkire yazarı. Ömrü kitap okumak, yazmak ve toplamakla geçen Ali Emiri'nin zengin bir kütüphanesi vardı. Vefatından sonra bu kitapları Fatih Millet Kütüphanesine konulmuştur. Tezkirei Suara'yi Amid, Osmanlı Vilayet-i Şarkiyesi, Osmanlı Şehirleri, Diyarbekir'li Bazı Zevatin Tercime-i Halleri gibi eserleri bulunan Emiri, 32 sayı yayınlanan Osmanlı Tarih ve Edebiyatı dergisini ve 6 sayılık Amid-i Sevde dergisini çıkardı.

Amidi: Ebülkasım Hasan b. Birs b. Yahya, Basra'da doğmuş olmakla birlikte aslen Diyarbakır'lıdır. Doğum tarihi bilinmeyen Amidi m.981'de vefat etmiştir. İyi bir şiir eleştirmeni olan Amidi , aynı zamanda hattat idi.

Amidi: Ebülhasan Seyf-üd-din el Amid1156 da şehrimizde doğdu. 12.yy'ın ünlü alimlerden olan Amidi, fıkıh, hadis, felsefe, tıp ilimleri tahsil etti. Özellikle fıkıh ve felsefede devrinin en önemli otoritesiydi. Otuza yakın eseri vardır.

Altınmeşe İzzet(1945-):Halk müziği sanatçısı. 1977'de TRT sanatçısı oldu. Halk müziğine kendine özgü bir yorum getiren Altınmeşe kendi yöresinden derlediği türkülerle tanındı.

Asana Orhan(1922-):Oyun yazarı. 1954-55 tiyatro mevsiminde Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye konan "Tanrılar ve insanlarla oyun yazarlığına başladı. Tarihsel konuların eserlerinde önemli bir yer tuttuğu gözlenen Asena'nın kimi eserleri: Hürrem Sultan, Simavnalı Şeyh Bedrettin, Atçalı Kel Mehmet, Tohum ve Toprak, Yalan, Korku.

Aytaç Hamid(1891-1982):Hattat. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğrenime başladıktan bir yıl sonra okulu bırakıp hat dersleri almaya başladı. Eserleri birçok İslam ülkesinde geniş ilgi gördü. Sisli Camiisi Yazıları, Sögütlüçesme Camii Kuşak Fetih süresi, Tarabya Camii Kubbe yazıları önemli eserleridir. Beysanoglu Şevket(1920-):Araştırmacı, yazar .Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu ;avukat . çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, , araştırma, deneme yazıları yayınlayan Beysanoğlu'nun Diyarbakır Kültür ve Tarihi'nin gün yüzüne çıkartılmasında önemli çabaları oldu. Bazı kitapları :Diyarbakır Folkloru , Ziya Gökalp , Diyar bakır'lı Fikir ve Sanat Adamları, Bütün Cepheleriyle Diyarbakır, Kısaltılmış Diyarbakır Tarihi ve Abideleri, Anıtları ve Kitabeleriyle Diyarbakır Tarihi.Binyazar Adnan(1934-):Eleştirmen .1960 lardan bu yana Varlık, Papirüs, Türk Dili, Milliyet Sanat gibi dergilerde eleştirileri yaptı. Bazı kitapları: Toplum ve Edebiyat , Dedem Korkut'tan Öyküler, , Ağıt Toplumu.   Cemili(1465-1543):Sair, Diyarbakır'ın Sah İsmail'in eline geçmesinden sonra Istanbul'a gitti. Siirlerinin büyük bir bölümünü çagatay lehçesi ile yazdi. Topkapi Sarayi kitapliginda bulunan divani daha çok Ali Sir Nevai'ni siirlerine nazirelerden olusmaktadir.

Gökalp Ziya(1876-1924):Yazar, Abdulhamid'e karsi gizli örg