1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır TSO seçimlerinde 'yurtseverlik' tartışması
Diyarbakır TSO seçimlerinde 'yurtseverlik' tartışması

Diyarbakır TSO seçimlerinde 'yurtseverlik' tartışması

Diyarbakır TSO seçimlerine, kendilerini 'yurtsever' olarak tanıtan "Mavi Liste" tepki çekince, yurtseverlikten vazgeçip, kendilerini “Demokratik İşverenler Girişimi” olarak tanıtmaya başladılar.

A+A-

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine “Mavi Liste” altında giren “Demokratik İşverenler Girişimi” seçime az bir süre kala seçim propagandasının samimiyet ve açıklık içerisinde yürütülmesi çağrısı yaptı. Grup adına açıklama yapan Makina Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mesut Çelik, “Önceki seçimdeki rengimizle seçime giren Demokratik İşverenler Girişimi olarak hiçbir bireyin veya grubun yurtseverliğini sorgulamıyoruz, ancak bu tür kof yaklaşımlarla seçmen üyelerin yönlendirilmeye çalışılmasını da samimiyetsizlik olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası'nın 1 Haziran tarihinde yapılacak seçimlerine az bir süre kala, seçim çalışmaları da hız kazandı. Seçime bir önceki dönemle aynı renk olan “Mavi Liste” ile giren “Demokratik İşverenler Girişimi” adına açıklama yapan Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mesut Çelik, “Demokratik özerk ve özgün bir ticaret odasını öngörmekteyiz. Ticaret odasının ulusal ve toplumsal sorunlara karşı duyarlı siyasal süreç karşısında belli bir duruşa sahip olan bir misyon biçmekteyiz. Ticaret odasının, en kötü dönemlerde bu toplumun öncülüğünü yapmış kurumlar ile eşgüdüm içerinde hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple dönemin politik koşullarına göre renk değiştiren bir oda, ne Diyarbakır halkının, ne de ticaret camiasının beklentilerini karşılamaz” dedi.

Sivil toplum örgütlerinin kendi halkının ticari ve siyasal mücadelesine karşı bir silaha dönüşmemesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “Seçim demokrasinin en vazgeçilmez araçlarından biridir ve özgür koşullarda adayların kendilerini tarif etmeleri seçimin düzeyi ve sağlıklı yürümesi açısından önemlidir. Ancak, seçimi kazanmak amacıyla halkımız nezdinde önemsenen bazı kavramların içini boşaltmak ve bunları seçim malzemesine dönüştürmek bizim kabul edemeyeceğimiz bir tavırdır. Kendisini yurtsever olarak tanımlayan arkadaşlarımızın da aynı çatı altında hareket etmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Ancak aynası iştir kişinin lafa bakılmaz sözünden hareketle,  bu tür kof yaklaşımlarla seçmen üyelerin yönlendirilmeye çalışılmasını da samimiyetsizlik olarak değerlendiriyoruz.  Henüz seçilmeden bu jargonun böyle pervasızca kullanılmasına veya Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası'nın bu mantıkla ele geçirilmesi girişimlerine izin vermeyeceğimizi herkesin bilmesini istiyoruz” dedi.

Bir önceki seçimle aynı renk liste ile seçime gittiklerini hatırlatan Çelik, devamla şunları söyledi:

“Mavi liste ile seçime giren bizler, birbirine benzeyen bir grup iş insanı olarak, asla kişilere odaklı bir çalışmayı esas almıyoruz.  Kişileri yüceltmek yerine, halkımızın ortak değerlerini esas alan bir motivasyonla hareket ettiğimizi özellikle belirtiyoruz. Seçime giderken kişi veya kişileri listemizde ön plana çıkarmamamız da bunun göstergesidir. Yani bizler, değişen politik atmosfere göre renk değiştirmedik, her koşulda rengimiz aynı kaldı. Biz süreçle birlikte ne sarardık ne bozardık.”
Seçimlerin kentin ekonomik ve politik geleceği açısından önemli olduğunu vurgulayan Mesut Çelik, “Seçmen arkadaşlarımızın, odamızın geleceğini belirleyecek bu seçime giderken, renklerini doğru belirmeleri, kavramlar üzerinden yaratılmaya çalışılan aldatmalara kanmamalarını temenni ediyoruz. Herkesi 1 Haziran DTSO seçimlerini sahiplenmeye çağırıyoruz.”

 

HABERE YORUM KAT