1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır TSO Başkanı Kaya: "Teşviğin kapsamı genişletilmeli"
Diyarbakır TSO Başkanı Kaya: "Teşviğin kapsamı genişletilmeli"

Diyarbakır TSO Başkanı Kaya: "Teşviğin kapsamı genişletilmeli"

Hükümetin söktörel bazdaki teşvik paketi Güneydoğu'daki sanayiciyi sevindirdi. Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, tekstil gibi hayvancılık, maden ve gıda sektörüne de teşvik verilmesini istedi.

A+A-

 Mehmet Kaya, açıklamasında, teşvikin sektörel bazda son derece olumlu bir çalışma olduğunu söyledi. Kaya, "Hükümetin teşvik çalışması sayesinde bölgenin gelişiminden daha çok tekstil Türkiye'de tekrar şaha kalkacak ve en önemli ihracat kalemi olacaktır" dedi.

Tekstilin Türkiye'nin çok önemli sektörlerinden olduğunu belirten Kaya, "Gerek istihdam gerekse ihracat bakımından çok önemli bir sektör. Son dönemlerde Uzakdoğu'daki ucuz işgücüyle birlikte tekstilde bir patlama olduğunu görebiliyoruz. Üç bakanlığımızın böyle bir çalışma yaparak tekstilin yeniden canlanmasına yönelik adım atmasını önemsiyoruz" diye konuştu.

Doğu'da bu tür sektörel anlamda teşviklerin yerinde atılan adımlar olduğunu anlatan Kaya, bölgenin, tekstilin gelişmesi anlamında altyapıya müsait olduğunu belirtti. Türkiye'nin önemli pamuk üreticisinin Güneydoğu'da olduğunu belirten Kaya, "Çok önemli aktif bir işgücü var burada. Hemen kalifiye hale getirilebilecek ve fabrikalarda değerlendirilebilecek genç nüfusumuz var" şeklinde konuştu.

Yeni teşvik çalışmasında önemli olan İstanbul ya da Batı illerinden akışı sağlayabilecek teşvik sisteminin doğru okunması olduğunu anlatan Kaya; SSK, işveren payı, vergi indirimleri ve kredi sisteminin çok iyi tanımlanması gerektiğini vurguladı.

Bunların doğru oturtulmaması halinde, yeni teşvik çalışmasının daha önce çıkartılan 5084 Sayılı Teşvik Kanunu gibi olacağını ifade Kaya, "Bu adım bölgenin gelişiminden daha çok, inanıyorum tekstilin Türkiye'de tekrar şaha kalkışına yolaçacak, sektör en önemli ihracat kalemi olacaktır" diye konuştu.

Doğu - Güneydoğu için sadece tekstil alanında teşvik çalışmasının önemli olmadığını anlatan Kaya, bu teşviki tekstilde eylem planı olarak gördüklerini kaydetti. Kaya, şöyle devam etti:

"Bölgeyi gerçek anlamda kalkındırmak istiyorsak, bölgeye has özel bir teşvik sisteminin getirilmesi gerekir. Bölgede madencilik, gıda ve hayvancılık sektörleri de ciddi bir potansiyele sahip. Ancak potansiyele sahip olmak yetmiyor, iç pazarın yanı sıra dünyayla rekabet etmeniz için desteklenmeniz gerekiyor. Bu anlamda tıpkı tekstilde olduğu gibi diğer sektörlere de bölge ile ilgili yeniden teşvik düzenlemelerinin yapılması gerekir."