1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı'nda tanıtıldı
Diyarbakır Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı'nda tanıtıldı

Diyarbakır Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı'nda tanıtıldı

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, İZFAŞ ve Hannover Fairs Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Konferansı, 7'inci kez kapılarını açtı.

A+A-

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, İZFAŞ ve Hannover Fairs Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Konferansı, 7'inci kez kapılarını açtı.

Fuarın açılışı dolayısıyla Kültürpark Fuar Alanı'nda tören düzenlendi. Diyarbakır Valiliği'nin organize ettiği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Büyükşehir Belediyesi, Eğil Kaymakamlığı, İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın katılımda bulunduğu Diyarbakır standında kurum  yetkilileri temsilde bulundu. Çok sayıda katılımcının ziyaret ettiği Diyarbakır standı fuarın gözde stantları içerisindeydi. Misafirlere Diyarbakır'ın yöresel kadayıfının, çöreğinin ve örgü peynirinin ikram edildiği standa olan ilgi oldukça fazlaydı.

Diyarbakır'ın başlıca otellerinin de yer aldığı standa İzmir Valisi Mustafa Toprak, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve diğer katılımcı illerin valileri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ziyarette bulundu.

Çok sayıda vali ve belediye başkanı ile çeşitli ülkelerden diplomatik temsilcilerin de katıldığı açılış töreninde konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, fuarın her yıl katlanarak büyüdüğünü, fuar alanındaki tüm hollerin dolduğunu, artık talebe yanıt veremez duruma geldiğini, bunun da turizmde doğru yolda olunduğumuzu gösterdiğini belirtti.

Türkiye'nin deniz, kum ve güneş turizminde büyümesini tarih, doğa gibi turizm alanlarıyla çeşitlendirmesi gerektiğini, İzmir'in de turizm pastasından aldığı payın elindeki değerlere bakıldığında çok yetersiz olduğunu vurgulayan Toprak, "Bunun için kentin konaklama kapasitesini geliştirmemiz gerekiyor. Şu anda 40 bine yakın yatak var. Eğer turizmde iddialıysak yatak kapasitesini 100 binin üzerinde ivedilikle çıkarmamız gerekiyor" dedi.

İzmir'e özel teşvik önerisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ise yeni fuar alanının temmuz ayında hizmete gireceğini söyledi. Mevcut fuar alanının kongre merkezi olarak değerlendirileceğini anlatan Kocaoğlu, yeni kent merkezi alanında yapımına başlayan otellerle yatak kapasitesinin artacağını belirtti.
Açılış töreninde Türk Dünyası Kültür Başkenti Eskişehir tarafından "Türk Dünyasının Kalbi: Eskişehir 2013 / Frigya'dan Esintiler" başlıklı defile düzenlendi.

13 ülkeden alım heyeti

8 Aralık 2013 Pazar günü sona erecek fuarda, 20 ülkeden turizm firma ve kuruluşları katılımcı olarak yer alırken Almanya, Avusturya, BAE, Çin, Fransa, İngiltere, İsveç, İtalya, Katar, Sırbistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan'dan alım heyetleri geldi

HABERE YORUM KAT