1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Ticaret Borsası seçimleri için iptal başvurusu
Diyarbakır Ticaret Borsası seçimleri için iptal başvurusu

Diyarbakır Ticaret Borsası seçimleri için iptal başvurusu

Diyarbakır Ticaret Borsası seçimleri bitmesine rağmen seçim sırasında yaşanan bir takım olumsuzlar yargıya taşındı.

A+A-

Borsa seçimlerine başkan adayı olarak giren Tahsin Arslan, borsa seçimlerinde skandalların yaşandığını ileri sürerek, oy zarflarının şeffaf olması nedeniyle üyelerin kime oy verdiğinin görüldüğünü bununda ahlaki bir yaklaşım olmadığını söyledi.

Borsa seçimleri öncesi hakları olmasına rağmen 147 kişinin kaydının yapılmadığı yönünde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını belirten Tahsin Arslan, “Daha önce borsada kayıtların yapılmadığı için başbakanlığa, bakanlığa ve cumhuriyet başsavcılığına suç duyurunda bulunmuştuk. Bakanlığınız tarafından görevlendirilmiş müffetiş Diyarbakır ticaret borsasında yapmış olduğu 25 günlük teftiş sonucunda başvuran 147 kişinin kaydı yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığını ve bu kayıtların ivedilikle yapılması konusunda talimat vermişti. Müffetiş incelemesi sürerken Diyarbakır ticaret borsası yönetiminin almış olduğu kararda müfettişin teftiş sonucu kararı olumlu olması halinde kayıtların yapılacağını yönetim kurulu kararında belirtilmelerine rağmen kayıtlar yapılmamıştır” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ile Odalar ve Borsalar organ seçimleri hakkında yönetmenliğin 11. maddesinin seçim usul ve esasları başlıklı maddeyi hatırlatan Arslan, şunları söyledi:

“Maddenin ilk paragrafında oda, borsa ve birlik organları ile şubelerinin seçimleri, kanunda ve bu yönetmenlikte yazılı usul ve esaslara uygun olarak elektronik ortamda bakanlık ve birlik bünyesinde yer alan ortak veri tabanından alınan seçme ve seçilme hakkına sahip olanları gösteren güncel üye listeleriyle yargı gözetiminde gizli oyla yapılır denilmektedir. Yasa metninde de anlaşılacağı üzere seçim gizli oyla yapılacağı kanunun maddesi gereğiyken 02.06.2013 tarihinde yapılan ticaret borsası seçimleri kanuna aykırı olarak yapılmış ve seçimde usulsüzlük olmuştur. Seçim sandığı olarak şeffaf bir sandık seçilmiş kullanılan üye listeleri ise bir grubun mavi diğer grubunun ise pembe olarak belirlenmiştir. Oy pusulalarının renkli olmasına karşın oy pusulalarının kullanıldığı zarflar geçirgen ve dışarıdan hangi renk pusulasının içinde olduğu rahatlıkla gözlenmiştir.

Bu durum gizli yapılması gereken seçimlerde usulsüzlük meydan çıkartmıştır. Şöyle ki henüz oy verme işlemi devam ederken hangi seçmenin hangi kişiye oy attığı ve seçimlerde kimin önde olduğunu rahatlıkla tespit edilebilmiştir. Dolayısıyla özgür iradeleri ile bir seçim gerçekleşmemesine neden olmuştur. Seçimlerin iptal edilmesi talep etmenin bir diğeri nedeni de oy kullanma işlemlerinin sağlıklı olmamasıdır. Oy hakkı olan tüzel kişilerin adına oy kullanan gerçek kişilerin yetkililerinin kimin olduğuna bakılmaksızın oy kullanma işlemleri gerçekleştirilmiştir. Bunun en önemli göstergesi yetki ile oy kullanan kişilerin yetkili oldukları gösterir yetki belgelerinin seçim sandık kurulu tarafından alınması gerektiği halde bu yetki belgeleri seçmenlerden alınmamıştır. Diyarbakır ticaret borsası seçimlerine bu yolla usulsüzlük karıştırılmıştır. Bu konuyla ilgili Bağlar 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına seçimin iptal olması dilekçelerle başvurulmuştur.”

HABERE YORUM KAT