1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır temaslarına taziye ile başladılar
Diyarbakır temaslarına taziye ile başladılar

Diyarbakır temaslarına taziye ile başladılar

Yılmaz Ensaroğlu başkanlığındaki Güneydoğu Akil İnsanlar Heyeti, dün Diyarbakır'da çalışmalara başladı.

A+A-

Heyet ilk olarak geçtiğimiz hafta polisten kaçarken Dicle Nehri'ne atlayan Murat İzol'un ailesinin kapısını çaldı. Ardından da 4 yıl önce Lice'de koyunlarını otlatırken bulduğu mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti. Ceylan'ın annesi Saliha Önkol, kızının soruşturmasında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatarak heyetten yardım istedi: “Farz edin ki Ceylan sizin kızınızdı. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapın.”

Güneydoğu Akil İnsanlar Heyeti, çözüm süreci kapsamında dün ilk toplantısını Yılmaz Ensaroğlu başkanlığında Diyarbakır'da yaptı. Heyetin diğer isimleri, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, Mazlum Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, avukat Kezban Hatemi, eski milletvekili Mehmet Emin Ekmen, gazeteci Etyen Mahçupyan ve Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem'in de katıldığı toplantıda yol haritası belirlendi.

Diğer üyeler Murat Belge ve Yılmaz Erdoğan da gün içinde Diyarbakır'a gelerek çalışmalara katıldı. Yılmaz Ensaroğlu, “Görevimiz, Kürtler başta olmak üzere bölgenin taleplerini dinleyip, derleyip, özel olarak diğer komisyonlara, hükümete ve kamuoyuna iletmektir. Diğer bölgelerin endişe ve beklentilerini de komisyonlar aracılığıyla alıp buradaki aktörler ve insanlarla paylaşmaktır. Esas ağırlık vereceğimiz husus, bölge halkının taleplerini, karar alıcılara ve genel kamuoyuna iletilmesine aracılık etmektir. Türkiye'nin, bölgenin sesini duymasını istiyoruz.” dedi. Soru-cevap faslının ardından bazı ziyaretlerde bulunuldu. Heyetin ilk durağı, Diyarbakır'da geçtiğimiz hafta polisten kaçarken Dicle Nehri'ne atlayan ve daha sonra cesedi bulunan Murat İzol'un ailesinin eviydi. Heyet, Murat İzol'un eniştesi Recep Kaymak ile ninesi Naile Pala ile görüştü.

'FARZ EDİN CEYLAN SİZİN KIZINIZDI'

Heyet daha sonra, 4 yıl önce Diyarbakır'ın Lice ilçesinde koyunlarını otlatırken bulduğu mühimmatın patlaması sonucu hayatını kaybeden Ceylan Önkol'un ailesini ziyaret etti. Anne Saliha Önkol ile baba Raif Önkol heyeti kapıda karşıladı. Ceylan'ın annesi Saliha Önkol, kızının soruşturmasında sorumlular hakkında takipsizlik kararı verildiğini hatırlatarak, duygusal bir konuşma yaptı: “Farz edin ki Ceylan sizin kızınızdı ve böyle bir olayda hayatını kaybetti. Ne yapılması gerekiyorsa onu yapın. Kızımın hakkını sonuna kadar arayacağım. Hep söylüyorum. Başbakan, Ceylan kendi kızıymış gibi düşünsün ve gerekeni yapsın.” Ziyaretin ardından da açıklamalarda bulunan anne Saliha Önkol, heyetin ziyaretinden memnun kaldığını söyledi.

malatya'da şehit ailesine ziyaret

Doğu Anadolu Bölgesi Heyeti ise, önceki gün Malatya'da başladığı çalışmalarına dün de aynı ilde devam etti. Heyet, Alevi vatandaşlarca kurulan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantının ardından heyet üyeleri, İnönü Caddesi'ndeki esnafı ziyaret ederek, çözüm süreci hakkında bilgi verdi, görüş alışverişinde bulundu. Heyet Başkanı Can Paker, buradaki bir iş yerinden aldığı cezeryeyi, çevredekilere ikram etti. Heyetin Malatya'daki üçüncü durağı 2008'de Muş'ta şehit olan Mehmet Özbek'in ailesi oldu. Heyet Başkanı Can Paker ile Sibel Eraslan, Ayhan Ogan ve Abdurrahman Kurt, şehidin anne ve babasıyla görüştü, çözüm sürecini anlattı. Eraslan'ın, anne Kudret Özbek'e “Şehitler, öldürülmeler, savaşlar bitsin' diyorlar, ne diyorsunuz?” diye sorması üzerine Özbek, “İnşallah. Ciğerimiz bir kere yandı. Bir daha yanmasın. Bitsin.” karşılığını verdi. Baba Hasan Özbek ise “İnşallah iyi olur. Ölen geri gelmez. Bundan sonra olmasın. Hiç olmazsa ölmeyen ölmesin. Biz de isteriz.” ifadelerini kullandı. Daha sonra bir kahvehaneye giren heyet üyeleri, vatandaşlarla sohbet etti.

HABERE YORUM KAT