1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Tarım Orkam-Sen Raporu
Diyarbakır Tarım Orkam-Sen Raporu

Diyarbakır Tarım Orkam-Sen Raporu

Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şubesi'nin bölgede tarım alanlarında yaşanan kuraklığın gıdaya olan etkisini konu alan raporunda, kuraklığın aylar sonra gıda pazarına da yansıdığına dikkat çekilerek, kuraklığın sadece çiftçiyi değil tüketicileri de mağdur etti

A+A-

 

Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şubesi\'nin bölgede tarım alanlarında yaşanan kuraklığın gıdaya olan etkisini konu alan raporunda, kuraklığın aylar sonra gıda pazarına da yansıdığına dikkat çekilerek, kuraklığın sadece çiftçiyi değil tüketicileri de mağdur ettiği belirtildi.

 

Tarım Orkam-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abbas Ateş, hazırladıkları rapora ilişkin bilgi verdi. Ateş, özellikle bölgede yaşanan kuraklık krizi ile mağdurların sayısının gün geçtikçe artmakta olduğuna dikkat çekerek, \'Bölgede yaşanan ekonomik krizin en büyük ayağı olan tarım alanlarındaki kuraklık, sadece üreticilerin değil tüketicileri de mağdur olmasına yol açmaktadır\' dedi. Araştırmalarda, 2007 yılına göre 2008 yılında yaşanan kuraklıktan dolayı üretici ve tüketici farkının gıda ürünlerinin bazılarında yüzde 300\'ler oranında arttığını belirten Ateş, sebze ve meyvede yüzde 413, unutulmuş ürünlerde yüzde 185, baklagillerde yüzde 235, pirinçte yüzde 326, hayvansal ürünlerde yüzde 112, kavunda yüzde 299, domateste yüzde 289, sütte yüzde 212, karpuzda yüzde 216 artış gözlendiğini dile getirdi.

 

\'Fiyatlar yüzde 133\'ü aştı\'

 

2007 ve 2008 yılları karşılaştırıldığında birçok çiftçinin önümüzdeki yıl üretim yapamayacak duruma geldiğine dikkat çeken Ateş, özellikle hububat ürünlerinde meydana gelen artışlar ile yalnız üreticilerin değil tüketicilerin de alım yapamaz duruma geldiğini söyledi. Sendikalarının verilerine göre, 2007 yılının Nisan ayında kırmızı mercimeğin fiyatının 0.90 YKr iken 2008 yılının Nisan ayında ise 2 YTL 10 YKr olduğunu belirten Ateş, şunları kaydetti: \'Yani fiyatların yüzde 133 arttığı gözlendi. Bulgur 2007 yılından 2008 yılına kadar yüzde 100, mısır pirinci yüzde 100, ekmeklik çuval un yüzde 78, makarna yüzde 114, ham yağ yüzde 123, ayçiçek yağı yüzde 133\'lük artışlar ile kendini gıda pazarında epeyce bir hissettirdi.\' Tarım alanlarında yaşanan kuraklığın AKP Hükümeti\'nin yanlış tarım politikalarının sonucu olduğunu vurgulayan Ateş, \'Bölgede yaşanan kuraklık krizi kendisini iç pazarda yeterince hissettirmekte. Bunun yaşanmasının en büyük nedeni, AKP Hükümeti\'nin yanlış tarım politikalarıdır. Yaşanan bu durum vahimdir\' diye konuştu.