1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Tabip Odası uyardı
Diyarbakır Tabip Odası uyardı

Diyarbakır Tabip Odası uyardı

Diyarbakır Tabip Odası, “Sağlık Torba Yasası”na ilişkin taleplerinin kabul edilmemesi halinde iş bırakma eylemine gideceklerini açıkladı.

A+A-
DİYARBAKIR Tabip Odası, “Sağlık Torba Yasası”na ilişkin Yenişehir 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi (ASM) önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, ASM çalışanları, SES üyeleri ve çok sayıda sağlık çalışanı katıldı. Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Cengiz Günay, Sağlık Torba Yasası'nın haklı muhalefetlerine rağmen Meclis'te kabul edildiğini söyledi.
 
TTB Merkez Konseyi'nin yasanın onaylanmaması talebiyle Cumhurbaşkanı ile bir görüşme gerçekleştirdiğini hatırlatmasında bulunan Günay, “Görüşmede Torba Yasa'sında aile hekimlerinin acillerde nöbet tutmasının yaratacağı sorunlar ve Torba Yasa'sında yer alan diğer maddelerle ilgili karşı olma gerekçelerimiz anlatılmıştır. Bu görüşmede; Cumhurbaşkanı'ndan Torba Yasa'yı onaylamaması, TBMM'ye geri göndermesi talep edilmiştir. Aksi bir durumda; yasanın yürürlüğe girmesi ve ASM çalışanlarına acil nöbeti uygulamalarının yaşama geçirilmesi halinde başından beri kararlılıkla yürüttüğümüz mücadelemizi farklı etkinliklerle ve daha etkili bir şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz” şeklinde konuştu.
 
Sağlık Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde yayınlamayı düşündüğü “Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmenlik Değişikliği”ne dikkat çeken Günay, bununla ASM çalışanlarının ücretlerinin düşüreceği, yeni ek görev ve sorumluklar getireceği, kazanılmış hakları geriye götüreceğini ifade etti. Günay, yasanın reddedilmemesi durumunda eylemlerinin iş bırakmaya kadar gideceğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT