1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO yolunda
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO yolunda

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO yolunda

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmesi için Bonn kentinde başlayan toplantı devam ederken, Eş Başkan Gültan Kışanak, “Surlar ve Hevsel Bahçelerinin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasından çok umutluyuz

A+A-

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girip girmeyeceğine dair nihai kararın verileceği UNESCO 39. Dünya Miras Komitesi Toplantısı, Almanya'nın Bonn kentinde 28 Haziran tarihinden bu yana devam ediyor.

Toplantıya bugünden itibaren katılan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Fırat Anlı ile Gültan Kışanak da görüşmeleri yakından takip ediyor. 3-5 Temmuz tarihleri arasında yapılacak oylama öncesinde bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Diyarbakır surlarının gerçekten bir dünya kültür mirası olduğunu belirterek, Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin bu nedenle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alması gerektiğini söyledi. Kışanak, “Şundan eminiz ki surlar dünyada eşsiz tarihi varlıkları arasındadır. Tarihi ve kültürel değeri son derece yüksektir ve tüm insanlığın mirasıdır. 33 medeniyetin izlerini taşıyor, binlerce yıllık tarihi yansıtıyor.  Üzerindeki kitabeleri, motifleri, tarihi ve geçmişiyle bir kültür mirasıdır. Bu hakkın teslim edilmesi ve Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazılması lazım. Umarım Bonn'daki bu toplantı buna vesile olacak. O nedenle biz bu hakkın  teslim edilip edilmeyeceğinin, tescillenip tescillenmeyeceğinin heyecanını yaşıyoruz.”  dedi. 

Üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık

Uzun bir süreçten sonra bugüne gelindiğini kaydeden Kışanak, Alan Yönetimi’nin kurulduğunu, planının hazırlandığını ve UNESCO'ya başvuru dosyasının gönderildiğini hatırlattı. Kışanak, şöyle konuştu:

“UNESCO Bilim Kurulu ICOMOS'tan heyetler geldi, burada incelemeler yaptı. Tüm bu süreçler bitti ve karar anına gelindi. Bonn'daki toplantıda Diyarbakır dosyası da görüşülecek ve karara bağlanacak. Biz çok umutluyuz. UNESCO'nun yaklaşımı da bu süreçte çok açıktı.

 Diyarbakır'ın bu kültür mirasının evrenselliğinin tartışmasız olduğu, bütünlüğünün, özgünlüğünün bugüne kadar bozulmadan bugüne kadar gelmesi vurgulanıyordu. Tampon bölgenin yani kültür mirası alanının bitişiğindeki alanların nasıl korunacağına dair kaygıları vardı, onunla ilgili de geçen ay Tarih Kurulu’ndan ve meclisimizden karar alındı. Bir kültürel miras geçiş alanı olarak ilan ettik. Onlarında korunmasına yönelik karar aldık. Biz üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yaptık. Surlar bir abide ve evrensel değer olarak tüm dünyanın gözünün önündedir. O nedenle Dünya Kültür Mirası Listesi’nde Diyarbakır Surlarının ve Hevsel Bahçeleri’nin yerini alacağından çok umutluyuz.” 

Olumlu karar çıkacağına inanıyoruz

UNESCO'nun söz konusu bitişik alanların korunmasına ilişkin kaygılarının giderildiğini ifade eden Kışanak, “UNESCO’nun amacı kültür mirasını gölgeleyecek, yakınında başka şeylerin yapılmamasıdır. Biz de bunun güvencesini verdik. Dosya görüşülürken sözlü savunmamızı da yapacağız. İnanıyorum karar toplantısından da olumlu bir karar çıkacaktır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin yanı sıra Sur ve Yenişehir belediye eş başkanlarının içinde yer aldığı teknik heyet ile Bonn'da olacağız.” şeklinde konuştu.

Kültür turizmine çok büyük katkısı olacak

Surlar ve Hevsel Bahçeleri’nin Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasıyla Diyarbakır’ın var olan prestijinin tescillenmiş olacağını belirten Kışanak, UNESCO sürecinin Diyarbakır kültür turizmine çok büyük katkısı olacağına inandığını söyledi. Kentin bu şekilde ekonomik olarak güçleneceği ve surların tarihselliğini tüm dünyayla paylaşacakları bir sürecin başlayacağına dikkat çeken Kışanak, “Asıl önemli faydası UNESCO'nun koruma kriterleridir. Bu listede yer aldıktan sonra sürekli bu evrensel kriterlere göre korunup korunmadığını UNESCO denetleyecek. Yani Surlar ve Hevsel Bahçeleri evrensel bir koruma şemsiyesi altına alınmış olacak.”

Koruma sözüne herkes uymalıdır

UNESCO Alan Yönetimi Planı’nı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik, Belediye, ildeki kamu kurumları ve STK’lar olarak hazırladıklarını hatırlatan Kışanak, herkesin bu kültürel mirası koruyacağı taahhüdünü verdiğini vurguladı. Koruma sözüne herkesin uyması gerektiğini söyleyen Kışanak, “Bu söz hem merkezi hükümetin hem yerel yönetimlerin hem kamu kurumlarının hem de STK’ların; Hevsel Bahçelerine ve Surlara gözü gibi bakacağı anlamına geliyor. Bu tahribatları ve yıpranmaları önleyecek, korumayı güçlendirecek restorasyonu aslına uygun yapacak bir sürecinde başlangıcı olacak.” diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler