1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO listesine girmesi
Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO listesine girmesi

Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO listesine girmesi

DİYARBAKIR- Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedilmesine ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından halk konseri düzenlendi.

A+A-

Konser öncesi konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, “Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçelerine bütün Dünya’dan onaylanmış, bu bir insanlık mirasıdır, bu bir tarihi kültürel mirastır yani Amed’in sertifikasını, pasaportunu dünyadan alıp geldik size” dedi. 


Düzenlenen etkinliğe, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanlı Gültan kışanak ve Fırat Anlının yanısıra, Yenişehir Belediyesi Eş başkanları Ülkü Baytaş ile Selim Kurbanoğlu, HDP ve BDP’li yöneticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.


Konser öncesi halk oyunları gösterisi düzenlenirken ardından kürtçe konuşma yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Değerli halkımız, 5 gün önce Almanya’nın Başkenti Bon’da müjdelerin en büyüğü, en güzeli ve başı dik, Diyarbakır halkı için bir haber geldi, artık kadim şehir Diyarbakır’da bulunan Surlar ve Hevsel bahçeleri UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girdiği açıklandı. Tüm halkımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.


Daha sonra sahneye çıkan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise halkı kürtçe selamlamasının ardından yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Bugün sizlerle sevincimiz paylaşmak için bir aradayız.

 

Çünkü Diyarbakır’ın Kalesi olan Surları ve Hevsel Bahçelerine bütün dünya’dan onaylanmış, bu bir insanlık mirasıdır, bu bir tarihi kültürel mirastır yani Amed’in sertifikasını, pasaportunu dünyadan alıp geldik size ve Bütün dünya ülkeleri Amed’i selamladı, bütün dünya ülkeleri Amed’in bu eşsiz tarihi değeri karşısında, saygıyla bizlere duydukları güveni ifade ettiler.

 

Bütün dünya sizlerle gurur duyuyor, bu halkın yürüttüğü özgürlük mücadelesiyle, bu halkın demokratik duruşuyla, bu halkın bütün kimliklere, bütün kimliklere ve bütün inançlara saygılı bir duruşu temsil ettiği için bugünü bize sizler getirdiniz ve sizler böyle bir kimlik oluşturdunuz. Dünya’nın dört bir yanı artık Kobani’deki direnişe, Amed’teki bu kültürel, çoğulcu ve zenginlikçi yapımızı selamlıyor. Nede sizleri canı gönülden kutluyorum, sağolun varolun hayırlı uğurlu olsun”.


Yapılan konuşmaların ardından etkinlik verilen kürtçe konser ile devam ederken vatandaşlar gecenin geç saatlerine kadar doyasıya eğlendiler.


(ÖK-ÖK-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler