1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Surları UNESCO'ya aday
Diyarbakır Surları UNESCO'ya aday

Diyarbakır Surları UNESCO'ya aday

Diyarbakır'ın UNESCO adaylığı için Türkiye'de ilk kez 'ICOFORT Çalıştayı'nın düzenleneceği bildirildi.

A+A-

Vali Toprak yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın turizm potansiyeli ve tarihi kültürel değerlerinin en iyi şekilde tanıtımının sağlanması adına Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan ''Travel Turkey İzmir Turizm 2012 Fuar ve Konferansı''nda Diyarbakır'ın en iyi şekilde temsil edileceğini söyledi.

Kentin, zengin tarihi ve kültürel birikimiyle farklı medeniyetlerin merkezi olduğunu dile getiren Toprak, İçkale, surlar, İslam'ın 5'inci Harem-i Şerifi Ulucami, Hazreti Süleyman Camisi ve 27 sahabe türbesi, Hilar Mağaraları ve Çayönü, Kortiktepe arkeolojik kazı alanı ile Hassuni mağaralarının tüm zamanların önemli inanç ve medeniyet merkezi olduğunu kaydetti.
2014 YILINDA UNESCO SÜRECİNİN TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Vali Toprak, Diyarbakır'ın sahip olduğu turizm potansiyeline ve birbirinden farklı turizm aktivite çeşitliliğine rağmen bu yönüyle iyi bir şekilde tanınmadığını, bu nedenle yapılacak uygulamalarla kentin en iyi şekilde tanıtılmasına yönelik yapılan çalışmaların hız kazanacağını söyledi


CAZİBE MERKEZİ OLMASI İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

Valilik olarak Diyarbakır'ın tanıtımının sağlanması konusunda farklı dillerde gezi rehberi, gezi haritası, broşür, kitapçık ve Diyarbakır kültürel mirasını konu alan birbirinden farklı bilimsel özelliğe sahip tanıtıcı materyallerin basımının yapıldığını vurgulayan Toprak, potansiyeli harekete geçirerek bölgede önemli bir cazibe merkezi olma adına çalışmalar yapıldığını anlattı.
"SÜRECİ EN İYİ ŞEKİLDE TAMAMLAYACAĞIZ"

Toprak, 2012 yılında yoğun bir şekilde ağırlık kazanan restorasyon ve turizm altyapısı çalışmalarının, 2013 yılında da devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu: ''Diyarbakır Surları'nın UNESCO Dünya Kültür Mirası adaylığı sürecinin en iyi şekilde ilerlemesi için çalışmalar hızla devam etmektedir. Bu süreçte ülkemizde ilk kez UNESCO Dünya Kültür Mirası uzmanlarının katılımıyla düzenlenecek 'ICOFORT Diyarbakır Çalıştayı' 10-13 Nisan 2013 tarihinde ilimizde düzenlenecektir. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla Suriçi bölgesi rahat bir nefes alarak adeta açık hava müzesine dönüşecektir. 2013 yılı restorasyon çalışmalarıyla birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası adaylığı için çok güçlü bir şekilde Diyarbakır Surları'nın adaylık sürecinde çok etkin bir yıl olacaktır. 2014 yılında yürüttüğümüz projelerle surların kapsamlı restorasyonu, Sur içindeki sokak sağlıklaştırmaları, renovasyon çalışmaları, tarihi yapıların restorasyonunun tamamlanmasıyla UNESCO sürecinin başarılı bir şekilde sona erdirilmesi planlanmaktadır. 2014 yılının gerçek manada 'Diyarbakır Surları' yılı olması ve bununla birlikte UNESCO sürecinin tamamlanması hedeflenmektedir.'