1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Surları imza standı Ankara'da
Diyarbakır Surları imza standı Ankara'da

Diyarbakır Surları imza standı Ankara'da

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO), Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği(DİSİAD), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'nin sürdürdüğü 2013 Diyarbakır Surları Yılı ve UNESCO yolculuğu etkinlikleri kapsamında Ankara Y

A+A-

Ankaralıların yoğun ilgi gösterdiği imza standını ziyaret eden DTSO Başkanı Remzi Can, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz ve DİSİAD Başkanı Burç Baysal bir süre imza toplayarak vatandaşlara etkinlikleri hakkında bilgi verdiler.

2013 barış yılı olsun

İmza Standında bir konuşma yapan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, amaçlarının kent dinamikleriyle birlikte 2013 yılının Diyarbakır Surları yılı olması ve UNESCO yolunun açılması olduğunu söyledi.  Can, diğer boyutuyla kentteki turizm alanlarını öne çıkartmak ve bunu tüm Türkiye'de göstermek istediklerini belirtti.  Can, “Umarım, 2013 yılı hem barış yılı olur hem de surlar yılı olur. Bunun için herkesin çabası ve katkısını bekliyoruz.” diye konuştu.

Her şey Diyarbakır için

“Mezopotamya'nın merkezinden Cumhuriyet'in merkezine geldik” diyen DİSİAD Başkanı Burç Baysal da “Diyarbakır surlarını tüm dünyaya tanıtmak için UNESCO yolunda başarılı olmak zorundayız” diye konuştu. 2013 yılının gerçek anlamda hem Diyarbakır Surları'nın hem de Diyarbakır'ın yılı olacağına inandıklarını ifade eden Baysal,  “Ümit ediyorum ki, her şey Diyarbakır için çok anlamlı ve çok güzel olacak” şeklinde konuştu.

Turizm potansiyeli öne çıkacak

Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz da Ankara'da Milli Kütüphane'de açtıkları Diyarbakır Surları sergisine gösterilen ilginin imza stantında da devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “2013 Diyarbakır Surları Yılı ilan edilmesi 2014'te surların UNESCO Daimi Miras listesine alınması noktasında önemli bir etki yapacaktır. Diğer boyutuyla da surlar gerçekten dünyada kültürel açıdan baktığımız zaman örneğine az rastlanan tarihi yapılardır. Surlar aracılığıyla kentin turizm potansiyeli artacaktır.”

Ocak ayının sonlarında etkinliklerin devamı niteliğinda İstanbul'un çeşitli merkezlerinde de imza stantları açılması planlanıyor. Yetkililer, Diyarbakır Surları için herkesi imzalarıyla destek vermeye çağırıyor.

 

HABERE YORUM KAT