1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Surları fotoğraf sergisi
Diyarbakır Surları fotoğraf sergisi

Diyarbakır Surları fotoğraf sergisi

2013 yılının Diyarbakır Surları Yılı ilan edilmesi için başlatılan kampanya çerçevesinde Yerel Gündem 21 Kent Konseyi'nin organize ettiği fotoğraf sergisi açıldı.

A+A-

Diyarbakır surlarının Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı'nın (UNESCO) Dünya Mirası listesine alınması için 2013 yılının Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Diyarbakır Surları Yılı ilan edilmesi talebiyle başlatılan kampanya devam ediyor. Kampanya çerçevesinde Yerel Gündem 21 Kent Konseyi tarafından Diyarbakır surlarının her bir burcu çeşitli açılardan çekilen karelerden oluşan fotoğraf çalışması yaptı. Çekilen fotoğrafların sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.

Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Genel Sekreteri Metin Kılavuz, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ve kent dinamiklerini oluşturan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Kılavuz sergiyi dolaştıktan sonra yaptığı konuşmada Ekim ayında başlattıkları kampanyanın temel amacının UNESCO yolunda yürütülecek faaliyetlere bir altlık oluşturması olduğunu söyledi.

Surların, Baydemir'in girişimiyle Cumhurbaşkanlığı korumasına alındığını anımsatan Kılavuz, "Hem o süreci hızlandırma adına hem de UNESCO yolunda sağlam adımlarla ilerlemek için böylesi bir kampanya başlattık" dedi. Serginin İstanbul ve Ankara'da da sergileneceğini söyleyen Kılavuz, bu sergiyle kampanya desteğinin artmasını beklediklerini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de öncelikli olarak Kent Konseyi'nin son 9 yıllık süreçte çok önemli bir ivme kat ettiğini ve Türkiye kamuoyunda Kent Konseyi'ne dair çok ciddi bir pozitif bakış açısı olduğunu belirterek, "Kent Konseyi'nin tüm dinamikleri, onların bakış açıları neredeyse tüm faaliyetlerimizin ana gövdesini oluşturuyor" dedi.

"Bir kentin ve kentin kültürel mirasının UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmesi demek o kentin uluslar arası alanda tanınması ve tanıtılması demektir" diyen Baydemir, "Bu durum sahip olduğumuz kültürel mirasın korunması, restorasyonu, kaynağın Diyarbakır'a gelmesi demektir" diye konuştu. Aynı zamanda turizm potansiyelinin arzuladıkları noktaya gelemsi için bir zemin oluşturacağını ifade eden Baydemir, "Bu kent yılda üç milyon turisti hak ediyor. Yılda üç milyon turist demek yoksulluğu ortadan kaldırmak demektir, uluslar arası bir barış projesi demektir. Kültürlerin, kimliklerin, inançların, bu coğrafyada buluşması demektir" şeklinde konuştu.

Bundan sonraki zaman dilimi içerisinde kent dinamiklerinden 2012 ve 2013 yılını seferberlik yılı ilan etmeleri için çağrıda bulunan Baydemir, Bakanlığa da 2013 yılını Diyarbakır Surları Yılı ilan etmesi için çağrıda bulundu. Baydemir şunları söyledi: "2013 yılı Diyarbakır Surları Yılı olursa 2014 Şubat ayı da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Dışişleri Bakanlığıyla birlikte UNESCO listesine başvurması takvimidir. Eğer ki Diyarbakır surları 2013 yılında Kültür Bakanlığı gündemine girmese ve ilan edilmezse bu 2015 yılına sarkacağı anlamına geliyor. Bu itibarla bütün dinamiklerimiz bu kampanyanın paydaşı olmalı ve bu ilanın yapılması sağlanmalıdır."

 

 

(Osman İçli-İLKHA)