1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır surları daha muhteşem
Diyarbakır surları daha muhteşem

Diyarbakır surları daha muhteşem

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, resmi bir ziyaret için geldiği Çin'de Çin Seddi'nin yüksek noktasına tırmanarak, Diyarbakır Surları'nın Çin Seddi'nden daha muhteşem olduğunu söyledi.

A+A-

Pekin temaslarının son gününde beraberindeki heyetle Çin Seddi'ni gezen Bakan Eker, seddin en zor tırmanılan Juyongguan bölümüne tırmandı. Bakan Eker, beraberindekileri teker teker geride bırakarak, seddin yüksek bir yerine çıkmayı başardı. İlk olarak eşiyle ve beraberindekilerle yukarıya doğru yürüyen Bakan Eker, zindeliğini doğru beslenme ve egzersize bağladı ve ekledi: "At da biniyorum." Sedde iniş ve çıkıştaki kolaylığın, ne kadar egzersiz yapıldığına bağlı olduğunu da belirten Bakan Eker, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de kısa süre önce buraya tırmandığı, ancak kendisinin daha yukarıya çıktığının hatırlatılması üzerine ise "Ömer sportmendir. Kesin benden daha fazla çıkmıştır. Ömer genç, dinamik ve sporcu. Daha yukarıya çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR SURLARI ÇİN SEDDİ'NDEN DAHA MUHTEŞEM
Diyarbakır'daki surların mı yoksa Çin Seddi'nin mi muhteşem olduğu sorusuna Bakan Eker, " Diyarbakır surları muhteşem. Buradan daha yüksek. Eskiliği ile zaten burası rekabet edemez. Buranın sadece biraz daha mesafesi uzun." dedi. Tırmanışın burada daha zor olduğu sözüne karşılık Bakan Eker, " Zorluğu kendisinden değil, dağların duruşundan kaynaklanıyor."' diye konuştu.

Bakan Eker, sedden aşağı inerken de yine "Diyarbakır Surları daha muhteşem. Bu sadece uzun." dedi.

Bu arada Bakan Eker'in eşi Yasemin Eker'e sedde tırmanan Çinliler de oldukça ilgi gösterdi ve kendisiyle bol bol fotoğraf çektirdi.

Bakan Eker ve beraberindeki heyet, bu gece Türkiye'ye hareket edecek.

HABERE YORUM KAT