1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Diyarbakır Surları, Çin Seddi'ni geçecek'
'Diyarbakır Surları, Çin Seddi'ni geçecek'

'Diyarbakır Surları, Çin Seddi'ni geçecek'

Diyarbakır Surları'nın UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne alınması için başlatılan imza kampanyası sürüyor. Surların tanıtımı için tüm Türkiye'den destek isteyen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Gün gelecek Diyarbakır Surları Çin Seddi'nin 2-3

A+A-

DİYARBAKIR - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD) Kent Konseyi gibi kuruluşların öncülüğünde başlatılan "2013 Yılı Diyarbakır Surları Yılı Olsun" kampanyası hızla sürüyor.

DİSİAD Başkanı Burç Baysal ve sivil toplum kuruluşlarıyla kameraların karşısına geçen Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Türkiye'ye çağrı yaptı.

Surlara dokunmanın barışa dokunmak olduğunu ifade eden Baydemir, bu kampanyanın kardeşlik köprüllerin inşaasına da vesile olacağına inandığını söyledi. Baydemir, kampanyada siyasetin 's'sinin bile olmayacağını da vurguladı.

Turizmin gelişmesiyle barış ortamının gelişeceğini savunan Baydemir, şöyle dedi:

“Dünyanın pek çok medeniyetinin, inancının yeşerdiği, boy gösterdiği coğrafyaları gördüm. Hepsini kentimle mükayese ediyorum. Ama açık ve net söylüyorum; dünyada benim nazarımda kent yoktur ki, Diyarbakır'la boy ölçüşsün. Bu mistizmi, bu bereketi başka bir kentte görmek mümkün değildir.

Dünyanın hangi kentinin başına yüzyıldır süren böylesi bela gelseydi o kentin insanları şimdi bambaşka bir noktadaydı. Şükürler olsun ki Rabbime, bu kent ne kadar kadimse, insanları da o kadar bu kadim kültürden beslenmişler. Bu kentte 30 yıldır kesintisiz bir savaş var ama bu kentin insanları onurlu, dimdik. Avuç açmıyor, el açmıyor. Dolayısıyla bizim bu mirası, kaleyi, hanları, hamamları, camileri, sahabe turbelerini, kiliseleri, havraları -bu dünyanın ortak mirasını- bütün dünyaya taşımak gibi bir ödevimiz var.”

'YOKSULLUK KEFENİNİ YIRTACAĞIZ'

Baydemir, surların UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'ne alınması durumunda, yoksulluk kefenini yırtacaklarını dile getirdi.

Baydemir, şöyle devam etti:

“Bir gün gelecek bu kentte olmayabilirim, yaşamıyor olabilirim. Ama Diyarbakır Surları, Çin Seddi'nin 2-3 katı misafir ağırlayacak. Rabbime nasıl inanıyorsam, bu söylediğime de o kadar inanıyorum. Biz varlık içerisinde yoksulluğu yaşıyoruz. Ya da varlık içerisinde yoksulluğu bize yaşatıyorlar. Şimdi aslında yoksulluk kefenini yırtmaya çalışıyoruz. Ve bu yoksulluk kefenini yırtmak hepimizin ödevidir.”

Diyarbakır'daki STK Temsilcileri ile gelecek hafta içerisinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı ziyaret ederek yardım isteyeceklerini dile getiren Baydemir, surların Dünya Mirası Listesi'ne girmesinin ne anlama geldiğini de şu sözlerle ifade etti:

“Listeye alınması demek, bütün dünyada Diyarbakır Surlarına dair farkındalık gelişmesi demektir. Turizm potansiyelinin gelişmesi ve insanların buraya akması demektir. Ama aynı zamanda uluslararası fonların da surların restorasyonun işlevlendirilmesi konusunda kapıların aralanması demektir. Daha açık bir ifadeyle, maküs talihin değişmesi demektir.”Kampanya sonunda toplanacak imzalar Cumhurbaşkanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'na gönderilecek. Kampanya sürerken, kentteki 82 burç, Belediye ile İŞ-KUR'un ortak projesiyle 90 işçi tarafından 8 ayda temizlenecek.

BAYDEMİR İMZASI

Öte yandan, hazırlanan 45 saniyelik kamu spotunun metin yazarlığı ve görüntü yönetmenliğini de Belediye Başkanı Osman Baydemir yaptı.