1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Sur'da yaşanan travma
Diyarbakır Sur'da yaşanan travma

Diyarbakır Sur'da yaşanan travma

DİYARBAKIR - (DİYARINSESİ.ORG ÖZEL HABER) - Diyarbakır Sur İlçesinde devam eden sokağa çıkma yasakları, yaşanan sürece yönelik Güneydoğu GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Tanzer Polat Yılmaz yaşanan süreci değerlendirdi.

A+A-

"Geçtik borandan kardan
Yitirdik bahçeleri..."
 

Demişti rahmetli Kaya. 2015 kötüydü, sevmedik, gitsin ve bir daha geri dönmesin. Ancak senelere, rakamlara anlam yüklemek, kendimizde fark yaratamadıktan sonra faydasız. Gelsin 2016 ama kendisiyle birlikte bize ait olanları geri getirsin...
 
Yaşadıklarımızı en iyi özetleyen enstantaneye Diyarbakır'da Sur'un hemen girişindeki çay bahçesinde rastladım. Neler oluyor diye görmeye gittiğim Pazar sabahında o Park'ta bulunan hemşehrilerimin yanına oturduğumda anladım. Çay bahaneydi, onlar eski sevgiliyi uzaktan da olsa görmeyi arzulayan aşıklar gibi iç çekerek bekliyorlardı. Belliydiki evlerinden aldıkları uyarılara kulak asmamışlar, sokağa çıktıkları gibi ayakları onları oraya götürmüştü. Çünkü gerçek Diyarbakır'lılar için lezzet ordaydı, kalite orda, dostluk oradaydı. En yakınını kaybeden insanın mezarlık ziyaretinde hissettiklerinden farklı değildi duyguları. Yüzlerinde acı gülümseme, tabureleri sura dönük garip bir meditasyon içinde, hüzünlülerdi.
 
Bırakıp gidince bir daha kavuşamamaktan korkuyorlardı besbelli. Direniyorlardı ayrılmamak için. Gidip geri gelmemek, gelipte yerinde bulmamak vardı öyle ya. Kafada hep aynı soru. Ne kadar sürecekti bu çılgınlık, bu ayrılık, bu hasret ? İnsan herşeye alışır derler ya, Allah göstermesin ya onlar da alışırsa bu yoksunluğa diye ürküyorlardı.
 
Ey Türkiye'li dostlarım. Siz hiç hafızanızı yitirdiniz mi ? Ne zordur bilir misiniz kaybettiğinizin sesini, yüzünü, kokusunu unutmak ? Biz yaşadık, sizler yaşamayın. 2016 geliyor, gelmesine de bir güç bize de kendimizi getirsin hem de hemen.
 
Esen kalın, Mutlu yıllarınız olsun...

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu Giad

Yönetim Kurulu Başkanı

HABERE YORUM KAT