1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır sular altında
Diyarbakır sular altında

Diyarbakır sular altında

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da iki gündür etkili olan sağanak yağış nedeniyle çevre yolları ve bazı mahalleler su altında kaldı.

A+A-

Altyapı yetersizliği nedeniyle şehir merkezi ve mahalleler adeta dereye dönüştü. İki gündür metrekareye 50 kilogram yağmur düşerken, Elazığ yolu İplik Mahallesi sulara gömüldü. Yağmur suları mahallenin ortasından dere yatağı şeklinde geçerken, çok sayıda ev ve iş yeri de sular altında kaldı. Beton boru ve kilitli parke taşı yapan bir fabrika tamamen sular altında kalırken, yaklaşık 500 torba çimento ve araçlar suların altında kayboldu.

Evinde 40 santim su biriken Ahmet Ünkal isimli vatandaş, “Sabah yatıyorduk baktık evin içinde su var. Kayınbiraderimin arabası ile çocukları çıkarttık ama su daha da yükseldi. Evin içerisinde yaklaşık 40 santim civarında su birikmiş. Uyanmasaydık belki de suda boğulacaktık” dedi.

Evleri sular altında kalan vatandaşlar kovalarla suları dışarı atarken, çocuklar ise giydikleri çizmelerle sularda oynadı. Diyarbakır Şanlıurfa yolu üzerinde yapılan köprülü kavşak inşaatı da sular altında kaldı. Köprülü kavşak inşaatında çalışan bir iş makinesi tamamen sulara gömüldü. Altgeçitte çalışan bir iş makinesi yaklaşık 5 metre derinliğinde suyun altında kalırken, belediye ekipleri ise kentin birçok noktasında meydana gelen su birikintilerini vidanjör ile boşaltma çalışmasını sürdürüyor.