1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır standına ziyaretçi akını
Diyarbakır standına ziyaretçi akını

Diyarbakır standına ziyaretçi akını

DİYARBAKIR- 83.İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu olan Diyarbakır'ın, tarihi yerlerin maketlerinden oluşan standı büyük ilgi gördü.

A+A-

83.İzmir Enternasyonal Fuarı'nın onur konuğu olan Diyarbakır'ın, tarihi yerlerin maketlerinden oluşan standı büyük ilgi gördü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak ziyaretçilerini ağırlayarak kente ilişkin sohbet etti. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın ilk günü Diyarbakır standı ziyaretçi akınına uğradı.

Fuarın İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde yapılan açılış töreninin ardından Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu ve beraberindeki kalabalık bir heyetle birlikte Fuar alanındaki 3. holde bulunan Diyarbakır standına geldi. Kışanak, Diyarbakır halk oyunları gösterisiyle karşılanan konuklarını Diyabakır Kalesi, Diyarbakır'ın tarihi kapıları, Hasanpaşa Hanı, Cemilpaşa Konağı, Dört Ayaklı Minare ve Surp Giragos Kilisesi maketinden oluşan standı gezdirerek bu yerler hakkında bilgi verdi. Kışanak daha sonra Diyarbakır kadayıfı, çörek ve peynir ikram ettiği konuklarıyla sohbet etti.

Standı ziyaret eden Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kışanak ile birlikte Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nün açtığı stantta en eski geleneksel süsleme sanatı olan ebru çalışması yaptı. Başkanlara stant görevlileri tarafından ebru işlemesi yapılmış birer fular hediye edildi.

Ayrıca fuarın bu yıl ki odak ülkesi olan Hindistan'ın Büyükelçisi Rahul Kulshrishth standa gelerek, Kışanak'tan Diyarbakır'ın tarihi ve kültürel özelliklerine ilişkin bilgi aldı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İzmir İl Eşbaşkanları Yusuf Kaya ve Fevziye Pulat ile aralarında Buca, Çiğli Menemen, Konak, Bornova gibi ilçelerin bulunduğu DBP yöneticileri ve yaklaşık üç yüz kişi fuardaki Diyarbakır standına geldi. Standı büyük bir ilgi ve keyifle gezen İzmir'de yaşayan Kürtler Kışanak'la hatıra fotoğrafı çektirerek memleket hasreti giderdi.

Kışanak konuklarını stantta canlandırılan Hasanpaşa Hanı'ndaki esnafları dolaştırarak, yerel lezzetlerden oluşan pestil, sucuk ve kadayıf ikram ederek, kahve içip sohbet etti.

Fuara bu yıl 829'u yerli, 303'ü yabancı olmak üzere toplam bin 132 firma yer alıyor. 67 ülke ve 43 ilin katıldığı fuar çeşitli etkinliklerle sürecek. 7 Eylül tarihine kadar devam edecek fuar saat 16.00-23.00 arasında açık kalacak.


(YRT-YHY-Y)

HABERE YORUM KAT