1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Standına yoğun ilgi
Diyarbakır Standına yoğun ilgi

Diyarbakır Standına yoğun ilgi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, Meclis Başkanı Burhan Sümer, Yönetim Kurulu Üyeleri, çok sayıda Meclis Üyesi ve personeli, EMITT 12 nolu salondaki 207 metrekarelik Diyarbakır standında diğer kurum temsilcileriyl

A+A-

EMITT'e DİYARBAKIR DAMGASI

27 Ocak 2013 Pazar gününe kadar sürecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun katıldıkları resmi açılışının yanı sıra stantların açılışlarıyla başladı.

Fuarda Türkiye'nin tüm bölgelerinden ve dünyadan çok sayıda katılımcı turizm ve sayahat şirketinin yanı sıra; valilikler, tanıtım bakanlıkları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarınca da tanıtım stantları açıldı.

27 Ocak Pazar gününe kadar açık kalacak olan EMITT Dünyanın en büyük turizm fuarlarından biri olarak kabul ediliyor.


Diyarbakır, 5 ve 12 nolu salonlarda

Fuarın 5 Nolu salonunda DTSO'nun da katkılarıyla kent otellerinin standı bulunuyor.

12 Nolu salonda ise, Diyarbakır Valiliği, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Dicle Üniversitesi, Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası(DTSO), Diyarbakır Ticaret Borsası ile Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nın yanı sıra Mustafa'nın Kahvaltı Dünyası, Kadayıfçı Sıtkı Usta ve Tanrıkulu Bakırcılık katılımlarıyla, temsili Diyarbakır Surları ile çevrelenmiş olan büyük Diyarbakır standı açıldı.

Diyarbakır çöreği, kahvaltısı, kadayıfı ve bakır sanatının tanıtıldığı fuarda Eyvan Grubu'nun söylediği Kürtçe ve Türkçe şarkıları eşliğinde Dicle Üniversitesi Folklor ekibinin halayları fuara renk kattı.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Can, Meclis Başkanı Burhan Sümer ile diğer evsahipleri ve ziyaretçiler de zaman zaman halaya katılarak keyifli anlar yaşadılar.

Stantta Diyarbakır'ı tanıtan çok sayıda basılı materyalin yanı sıra DTSO yayın organı EKODİYAR dergisinin son sayısı da ziyaretçilerle buluşuyor.

Ayrıca Diyarbakır Surları'nın UNESCO dünya kültür mirasına katılması için yürütülen '2013 Diyarbakır Surları Yılı Olsun' başlıklı imza kampanyası için de imza toplanıyor.

Diyarbakır Standına evsahipliği yapanlar arasında; Diyarbakır Vali Yardımcısı Mustafa Can, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Kaymakamı Aydın Ergün, Eğil Kaymakamı Taner Bircan, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can, Meclis Başkanı Burhan Sümer, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (DESOB) Başkanı Alican Ebedinoğlu ile DESOB'a bağlı diğer oda başkanları, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Kültür ve Turizm Tanıtma Derneği temsilcileri, Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi Başkanı Metin Kılavuz, Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri, Diyarbakır'lı işadamları ile Diyarbakır'dan gelen gazeteciler bulunuyor.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da Standı Ziyaret Etti

İlk gün fuarı ziyaret edenler arasında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da vardı. Daha önce Diyarbakır'da görev yapan Hüseyin Avni Mutlu, standı gezerek Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bizzat ikram ettiği kadayıfın tadına baktı ve ardından Remzi Can, Burhan Sümer ve Osman Baydemir'le kısa bir sohbet yaptı.

Sohbet sırasında Mutlu, “Diyarbakır'ın kalbimizdeki yeri çok özeldir” diye konuştu. Mutlu, giderek adından tarihi ve turistik özellikleriyle söz ettiren Diyarbakır'ın çok daha iyi tanıtıldığını söyledi.

Çok sayıda kişi, kurum ve kuruluşun ziyaret ettiği standa Siirt Valisi Ahmet Aydın da gelerek evsahipleriyle sohbet etti.

Basının ve Ziyaretçilerin Yoğun İlgisi Var
Basının da yoğun ilgi gösterdiği Diyarbakır standında, gün boyunca çok sayıda televizyon kanalının canlı yayın yaptığı gözlemlendi.
12 Nolu salondaki Diyarbakır Standı gün boyunca adeta ziyaretçi akınına uğradı.

İstiklal Caddesi'nde İmza Standı
Öte yandan; DTSO'nun da katılımıyla Diyarbakır Surları için yürütülen kampanya çerçevesinde Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerinde, Galatasaray Lisesi önünde imza standı açıldı.
Yapı Kredi Bankası binasına da “2013 Diyarbakır Surları UNESCO Yolunda” adıyla giydirme yapıldı.
Remzi Can, Burhan Sümer ve beraberlerindeki heyet; bugün (25 Ocak Cuma) saat 14.30'da imza standını ziyaret ederek Diyarbakır'ı ve Surlarını tanıtacak ve yurttaşlardan imza toplayacak.
Stant 27 Ocak Pazar gününe kadar açık kalacak. www.diyarbakirsur.com adresinden de Diyarbakır Surları'na destek verilebiliyor.

HABERE YORUM KAT