1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Diyarbakır spor meclisi kongreye gidiyor
Diyarbakır spor meclisi kongreye gidiyor

Diyarbakır spor meclisi kongreye gidiyor

Diyarbakır'da Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Spor Meclisi, ilk genel kurulunu 29 Ekim'de yapacak.

A+A-

Diyarbakır'da Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Spor Meclisi, ilk genel kurulunu 29 Ekim'de yapacak. Meclis Başkanı Metin Kılavuz, genel kurulda yönetim seçmenin yanı sıra kentin spordaki sorunlarını ve çözüm önerilerini tartışmaya açacaklarını söyledi.

Yerel 21 Kent Spor Meclisi'nin organize ettiği, Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyespor'un da destek verdiği Spor Konferansı'na 2014'un ilk ayındaki 4'üncü toplantı ile devam edilecek. Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'nda bulunan Yerel Gündem 21 Kent Meclisi Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Kent Spor Meclisi Yürütme Kurulu önemli kararlara imza attı. Metin Kılavuz başkanlığında toplanan kurul, geleneksel hale gelen ve ilki 2010 yılında olmak üzere daha önce 3 kez yapılan Spor Konferansı'nın tarihini belirledi. Buna göre hem bölgeden hem de ülke genelinden kendi alanlarında uzman önemli spor adamlarının konuşmacı olarak çağrılacağı ve spora hizmet edelere çeşitli ödüllerin verileceği konferansın ocak ayının ilk 2 haftasında yapılacağı kararlaştırıldı. Konferansın yapılacağı kesin gün, davet edilecek isimler ve konferansın içeriğinin ise daha sonra yürütme kurulu üyeleri arasından seçilecek ekip tarafından belirleneceği belirtildi.

Toplantıda alınan bir diğer önemli karar ise Spor Meclisi için genel kurul tarihi belirlemek oldu. Kentteki yerel yönetimler, resmi kurumlar, spor taban birlikleri, spor basını, spor branşları ve kulüp temsilcilerinin oluşturduğu Spor Meclisi'nin ilk genel kurulunun 29 Ekim'de saat 14.00'da Sümerpark'ta yapılması kararlaştırıldı. Genel kurulda hem yönetimin seçileceği, hem de kentin ve bölgenin spordaki sorunları üzerinde görüşler dile getirilerek bunların çözümü noktasında ilgili kurumların nasıl harekete geçirileceğine dair kararlar alınacağı ifade edildi. Toplantıda amatör sporun kanayan yarası olan tesisleşme ve sağlık sorunları da ele alındı. Yürütme Kurulu'nun, başta maçlardaki ambulans sorunu olmak üzere kritik öneme sahip sorunların çözümü için ilgili kurumlarla görüşme yapması kararlaştırıldı. Bu kurumlarla yapılacak görüşmelerden sonuç alınamaması durumunda, sorunun önemine dikkat çekmek amacıyla gerekirse amatör lig maçlarının toplu olarak boykot edilerek gündem oluşturulmaya çalışılacağı belirtildi. Maddi kaynakları ve kurum desteği olmayan kulüplere malzeme yardımı yapılması için de hem valilik hem de belediyeler düzeyinde girişimlerde bulunulması adına çalışma başlatılacağı da kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca 31 olan yürütme kurulu üye sayısının 23'e indirilmesi kararlaştırıldı. Alınan kararlarla ilgili değerlendirme yapan Kent Spor Meclisi Başkanı , kuruluş amacı kentin spordaki sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerilerinde bulunarak ilgili kurumlar bazında girişimlerde bulunmak olan Spor Meclisi'nin 2013 yılında çok aktif olamadığı itirafında bulunarak 29 Ekim'de yapılacak genel kurulla beraber çok daha aktif olmaları gerektiğini söyledi. Kent Spor Meclisi Başkanı, "Daha önceki yıllarda daha aktif olmuştuk diyebiliriz. Özeleştiri yapmamız gerekirse 2013 yılında aynı performansı ortaya koyamadık. Bu meclis belli bir grubu veya zümreyi içerip diğerlerini dışarıda bırakmıyor. Sporla ilgili tüm bileşenler burada temsil ediliyor. Genel kurulda sadece yönetim oluşturmayacağız, spor meclisinin ana gayesi olan sorunların çözümü için tartışma ve önerilere imkan oluşturacağız. En önemlisi daha önce 3 kez yaptığımız ve oldukça faydalı sonuçlar veren Spor Konferansı'nı yine yapacağız. Kentimizde tesisleşme başta olmak üzere ciddi anlamda sorunlar var. Biz meclis olarak ancak ilgili kurumlar üzerinde baskı unsuru olabiliriz. Bu işlevi yerine getireceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT