1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır sokaklarından tanklar geçti
Diyarbakır sokaklarından tanklar geçti

Diyarbakır sokaklarından tanklar geçti

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağıyla birlikte başlayan operasyonlara katılan tanklar, dün sabah saatlerinde operasyon bölgesini terk ederek askeri birliğe geri döndü.

A+A-

Kent sokaklarında konvoy halinde ilerleyen tanklar vatandaşlarda endişe, kamuoyunda tartışma yaratırken, tanklarla ilgili geçtiğimiz günlerde konuşan Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’da “Askerin şehirlerde operasyonlara girmesinin doğru olmadığını” bizzat ifade etmişti.
 
Diyarbakır’ın Merkez Sur ilçesinde bulunan 7 mahallede hendek kazan ve barikat kuran gruplara yönelik operasyonlar 4. gününde sona erdi. Diyarbakır Valiliği’nce ikinci bir emre kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili olarak dün 3 mahallede yasağı kaldırdı.

 

3 gün boyunca şiddetli çatışmaların yaşandığı, bir polisin yaşamını yitirdiği çatışmalarda 6 polis de yaralanmıştı. Çatışmalar yer yer yükselirken bölgeye giriş ve çıkışlar ise polislerin aldığı güvenlikle engellendi.
3 bin dolayında polis ve askerin katıldı
Demir bariyerlerle alınan güvenlik önlemleri 3 mahalledeki yasağı kalkmasıyla küçültüldü.

 

İlçede belirlenen noktalara ise ambulanslar konuşlandırıldı. İlçede gerginlik sürerken operasyonlar da hız kesmeden devam ettiği Valilikçe belirtildi. 3 bin dolayında polis ve askerin katıldığı operasyonlar 4. gününde Hasırlı, Fatih Paşa, Savaş Mahallelerinde saat 15,30’da son buldu. Valilik Sur’daki tüm mahallelerde yasağın kaldırıldığını duyurdu.
 
İlçede bütün bunlar yaşanırken, operasyonun başladığı ilk gün operasyonlara katılan tanklar dün sabah saatlerinde birliklerine çekilmeye başladı.


Vatandaşlar endişelendi


Tankların birliklerine çekilirken şehir merkezini kullandı.Savaşlarda görülen bu araçları sabah sabah karşılarında gören vatandaşlar endişeli gözlerle konvoy halindeki tankları izledi.


Tartışma yarattı


Bu durum aynı zamanda kent kamuoyunda tartışmada yarattı. Tankların kent merkezine girişlerinin doğru olmadığını anlatan kent sakinleri, bu durumun büyük bir psikolojik çöküntü yarattığını ifade ettiler. Söz konusu tartışmayla ilgili olarak ta Silvan’da sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve ilçeye yapılan operasyonlarda tankların kullanılması sonrası Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’da görüş bildirmişti.
 
Çatışma ve operasyonlarda yeni süreç mi?
 
Silvan’da tankların da görülmesiyle askerlerin de şehir merkezlerine girmesi ve dün Diyarbakır kent merkezinde yürümesi, 7 Haziran seçimleri sonrası güneydoğuda başlayan çatışma ve operasyon sürecinin yeni bir aşamaya geçmesi olarak değerlendirildi.
 
Genelkurmay Başkanı Akar: Şehirde asker olmamalı
 
Bu tartışmaların arasında, bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın şehirdeki tank ve başka bazı görüntülerle askerin şehir merkezlerindeki çatışmaya girdiği izlenimi konusundaki yaklaşımı şöyle dile getirmişti:


“Asker şehir merkezlerindeki operasyonlarda olmamalı. Çünkü asker çok farklıdır. Askerin eğitimi ve yetiştirilmesi onun operasyonlardaki bakışının farklı olmasını sağlar. Askerin eğitimi, refleksleri, algılaması çok farklıdır. En önemlisi de askerin bir operasyon halinde hedef tanımları da farklıdır, hedef algılaması da. Asker doğası gereği operasyonlarda siviller gibi hareket etmez. Onun hedefleri vardır. Üstelik sivil vatandaşla sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle şehir merkezlerindeki operasyonlarda askerin yer alması doğru değildir. Şehir merkezlerindeki operasyonları polis ve jandarma yapmalıdır. Asker ancak şehir dışındaki operasyonlarda yer almalı”
 
Bu yaklaşıma karşın hükümetin seçime doğru daha da artma eğilimi gösteren kent merkezlerindeki çatışmalarda askerin de yer alması görüşünde olduğu belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler