1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır Silvan İlçesinde aşırı yağışlar
Diyarbakır Silvan İlçesinde aşırı yağışlar

Diyarbakır Silvan İlçesinde aşırı yağışlar

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, aşırı yağışlar nedeniyle 80 koyunun telef olduğu bildirildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, aşırı yağışlar nedeniyle 80 koyunun telef olduğu bildirildi.     Yeniköy'ün Dinlendi mezraasında, önceki gece etkili olan yağışların yol açtığı sel nedeniyle, köylülere ait 80 koyunun telef olduğu belirtildi.     Köy muhtarı Hüseyin Balyen, köyün dağlık kesiminde oluşan sel nedeniyle 9 aileye ait hayvanların telef olduğunu ifade ederek, ''Aşırı yağışlar dağlık alanda sele neden oldu. Korkunç bir sel felaketi yaşandı. Köyümüzde hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz mağdur oldular. Bu zararların ve mağduriyetlerinin giderilmesi için devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz''

Edinilen bilgilere göre, Silvan ilçesine bağlı Yeniköy Dinlendi mezrasında etkili olan yağmur ve dolu sele neden oldu. Köy mezrasında oluşan sel, yaklaşık 80 koyunu da beraberinde sürükledi.

Sele kapılan küçük başhayvanlar, 10 kilometre uzaklıkta bulunan Yuva Köyü Köprüsü'ne kadar sürüklendi. 300 koyun ise sele kapılmaktan son anda kurtarılırken, sel sularına kapılan koyunların leşleri traktörle Silvan ilçesindeki çöp alanına atıldı.

1976 yılından bu yana ilk kez böyle bir felaketle karşı karşıya geldiklerini belirten köy sakinlerinden Latif Taştekin, "Köy merasında 380 küçük başhayvanımız çobanımız tarafından otlatılmaktaydı. Köyümüzde 9 ailenin yaklaşık 80 küçükbaş hayvanı telef oldu" dedi.