1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Diyarbakır şehir Tiyatrosu Perde açıyor
Diyarbakır şehir Tiyatrosu Perde açıyor

Diyarbakır şehir Tiyatrosu Perde açıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) 2008- 2009 yeni dönem tiyatro sezonunu açıyor. Mala Dînan adlı Kürtçe oyunla başlayacak yeni sezonda Hollanda dan Theatra An der Ruhr ile ortak proje olan Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu (DBŞT) 2008- 2009 yeni dönem tiyatro sezonunu açıyor. Mala Dînan adlı Kürtçe oyunla başlayacak yeni sezonda Hollanda dan Theatra An der Ruhr ile ortak proje olan Aziz Nesin’in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı oyun sahnelenecek. Ayrıca Ariel Dorfman’ın kadınların yaşadığı baskıları anlatan “Dullar” adlı oyunu ve çocuklara yönelik “Sihirli Ülke” adlı oyunlar gösterime girecek. 

2008- 2009 tiyatro sezonu için hazırlıklarını tamamlayan DBŞT perdelerini 17 Ekim Cuma günü açıyor. İlk iki hafta Mala Dînan adlı oyunu sahneleyecek olan Şehir Tiyatrosu yeni çalışmalarla sezona devam edecek. DBŞT Aziz Nesin’in önemli eserinden uyarlanan “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” adlı oyunu Kürtçe oynayarak seyirci ile buluşacak. Hollanda’nın Amsterdam kentinde çalışmalarını sürdüren Theatra An der Ruhr ile ortak yürütülen proje kapsamında oyunun rejisini Ferhat Keskin üstleniyor. Yine Theatre Rast ile ortak hazırlanacak “Dilek” adlı Türkü Operetine Şehir Tiyatrosu oyuncu kadrosuyla katılacak. Türkü Opereti 7 Kasım’da Amsterdam’da yapılacak prömiyerin ardından Türkiye ve Avrupa’nın değişik kentlerinde sahnelenecek.

Bu sezonun ilk repertuar oyunu Ariel Dorfman’ın “Dullar” adlı eseri olacak. Oyun Pinoche dönemi Şili’sinde yaşanan baskı ortamı ve bu ortamın trajik aktörleri olan kadınları konu ediniyor. “Dullar” ile kadınların ortak öyküsü sahneye taşınacak.

Çocuk oyunları arttırılacak

Bu sezonda da yine çocuklar unutulmadı. DBŞT çocuk tiyatrosunun çocukların estetik eğitimine sağladığı katkı ve kişilik gelişimine refakat etmesi ilkesine uyarak repertuarındaki çocuk oyunlarının sayısını artırmayı hedefliyor. İlk olarak “Sihirli Ülke” adlı oyun ile çocukların karşısına çıkacak olan DBŞT atölye çalışmalarını da sürdürecek. Atölyeler ile çocuklar tiyatro konusunda temel teorik ve pratik eğitimler hazırlarken yine çocukları için her yıl yapılan Drama Atölyesi kapsamında 8-10 yaş arasındaki çocuklar için 8 aylık bir eğitim programı hazırlandı.

Kürtçe oyunlar kitaplaşıyor

Öte yandan Şehir Tiyatrosu’nun önceki sezonlarda sahnelediği ve büyük bir beğeni toplayan Mala Dînan ve Mala Extîyaran adlı Kürtçe oyunlar kitaplaştırılarak CD’leri yapılacak. Mehmet Emin Yalçınkaya tarafından yazılan bu oyunlar bölge genelinde büyük bir seyirci topluluğunun beğenisini kazanmıştı.